wróć
Polski Związek Alpinizmu
Komisja Wspinaczki Wysokogórskiej - Informacje > Zespół łączności radiowej

Zespół łączności radiowej

Opublikowano: 9-03-2016; 22:41 przez mteg | Modyfikacja: 20-07-2020; 15:26 przez Jolanta Głowacka

Od 24 marca 1979 r. istnieje w Polskim Związku Alpinizmu agenda o tradycyjnej nazwie Zespół Łączności Radiowej, która utrzymuje w stanie sprawności sieć łączności PZA, zarówno w Tatrach jak również zaopatruje w sprzęt łączności wyprawy, przede wszystkim organizowane przez PZA i zrzeszone w nim kluby, ale też inne. W chwili obecnej można pożyczyć:

  1. Radiotelefony noszone do łączności lokalnej na wyprawie, pracują w dość szerokim zakresie częstotliwości w pobliżu 146 MHz, ważą około 250 g, zasilane są przez 6 paluszków o wymiarach AA (R-6). Obecnie do dyspozycji wypraw mamy radiotelefony Kenwood NX220 i Yaesu FT270. Można do nich pożyczyć też anteny bazowe zwiększające zasięg i mikrofonogłośniki zewnętrzne.

  2. Telefon satelitarny Thuraya SO 2510, 2 sztuki. Mały (130 g), do łączności głosowej i wymiany SMS-ów. Z zasilaczem sieciowym, samochodowym i zapasowym akumulatorem o podwójnej pojemności waży 420 g.

  3. Telefon satelitarny Thuraya XT do łączności głosowej, wysyłania SMS-ów, e-maili oraz ograniczonej transmisji danych.

  4. Telefon satelitarny IsatPhone PRO, pracujący w systemie Inmarsat. Mały (280 g), do łączności głosowej, wymiany SMS-ów i tekstowych e-maili. Z zasilaczem sieciowym i samochodowym waży 455 g.

  5. Lokalizatory satelitarne SPOT GII pracujące w sieci GlobalStar, 3 szt.

  6. Lokalizator satelitarny Garmin InReach, pracujący w sieci Iridium, 1 szt. Możliwość wysyłania i odbierania smsów.

  7. Solarny system zasilania – 4 przenośne, składane moduły fotowoltaiczne o mocy 20W (3 szt.) i 10W (1 szt.).

  8. Agregat prądotwórczy Honda Ex-350, dwutakt, 300 W mocy na poziomie morza, w górach 150 W, waży 8,5 kg.

  9. Sprzęt do stacjonarnej łączności satelitarnej – antena, modem, router wifi. Polecany dla wypraw, na których niezbędne jest stałe łącze internetowe o szybkiej transmisji danych.

Wypożyczenie sprzętu na wyprawę jest odpłatne a uzyskane w ten sposób fundusze są przeznaczane na utrzymanie bazy sprzętowej Zespołu Łączności Radiowej PZA. Sprzęt można zamawiać, najlepiej z dużym wyprzedzeniem, e-mailem wysłanym na adres: marcin.kaczkan@pza.org.pl lub klobuk@wp.pl. Tam też można uzyskać wszelkie informacje, instrukcje i porady dotyczące szeroko rozumianej łączności w górach.

Partnerzy