Bogusław Kowalski
Trener wspinaczki sportowej - II klasa Licencja: NIEAKTUALNA Instruktor alpinizmu Licencja: 358 AKTUALNA do 2025-01-31 Klub: KW Toruń |
Po raz pierwszy wędrowałem po Bieszczadach w 1980 roku, wspinam się od 1991, a od 1997 nieprzerwanie uczę wspinaczki. Wspinałem się między innymi w Tatrach, Dolomitach, Alpach, w Górach Szkocji, w Andach, Patagonii i w Himalajach.
Jestem współautorem nowych dróg w wielkich ścianach gór Ameryki Południowej, między innymi na dziewiczej, tysiącmetrowej ścianie El Monstruo w północnej Patagonii, na południowej ścianie El Sfinge w Andach Peruwiańskich oraz na wschodniej ścianie Torre Sur w masywie Torres del Paine w Patagonii. To ostatnie przejście uznane zostało za najtrudniejsze polskie dokonanie w 2004 roku.
Jestem instruktorem alpinizmu PZA, trenerem II klasy we wspinaczce sportowej i instruktorem wspinaczki wysokogórskiej, a także menedżerem sportowym. Przez wiele lat działałem w Polskim Związku Alpinizmu, dwukrotnie byłem członkiem Zarządu PZA. W latach 2007-2010 byłem Przewodniczącym Komisji Szkolenia, a 2013-2016 Przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa PZA. Kierowałem i wykładałem na kursach instruktorskich dla kadry szkoleniowej PZA, opracowywałem programy szkoleniowe, procedury bezpieczeństwa, a także przeprowadzałem analizy wypadków wspinaczkowych.
Swoje umiejętności szkoleniowe zdobywałem m.in. na stażach w Ecole Nationale de Ski et d.Alpinisme, w Chamonix, we Francji oraz w Scotland's National Outdoor Training Centre, w Glenmore Lodge, w Szkocji. Wciąż dzielę się swoją wiedzą na łamach czasopism o tematyce górskiej, między innymi w kwartalniku Taternik i w Magazynie Góry. Opublikowałem ponad sto czterdzieści tekstów dotyczących między innymi historii alpinizmu, szkolenia, bezpieczeństwa w górach, analiz wypadków. Od lat na festiwalach górskich w Polsce promuję alpinizm, zasady bezpieczeństwa w górach i podczas wspinaczki. Na Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY jestem członkiem Rady Kolosów, która przyznaje nagrody w kategorii alpinizm. Na Krakowskim Festiwalu Górskim prowadzę warsztaty na temat bezpieczeństwa w górach. Na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdrój oprócz warsztatów teoretycznych przeprowadzam w skałkach zajęcia z autoratownictwa.
Poza pracą w górach jestem starszym inspektorem bezpieczeństwa i higieny pracy, a specjalizuję się w pracach szczególnie niebezpiecznych ze szczególnym uwzględnieniem pracy na wysokości.
Jestem również biegłym sądowym wpisanym na listę biegłych Sądu Okręgowego w Toruniu z zakresu wspinaczki oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Od blisko dziesięciu lat przeprowadzam analizy wypadków na zlecenie policji, prokuratur i sądów z całego kraju. Wieloletnie i wieloaspektowe obcowanie ze szczególnym rodzajem ryzyka, którego konsekwencją może być utrata życia lub zdrowia, daje mi możliwość szerokiego spojrzenia na zagrożenia. Dlatego od lat staram się usystematyzować wiedzę dotyczącą ryzyka w alpinizmie, natomiat w szkoleniach biznesowych posługuję się przykładami wypadków górskich, które stanowią doskonały materiał do analizy technik zarządzania ryzykiem.