Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka sportowa > Niegościnni lublinianie [relacja z AMP 2014]

Niegościnni lublinianie [relacja z AMP 2014]

Opublikowano: 12-04-2014; 17:45 przez mteg

W dniach 04-06 kwietnia 2014 w Lublinie rozegrane zostały Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej. Organizatorem zawodów był Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przy współpracy z AZS KŚ Województwa Lubelskiego.

W zawodach wzięło udział 308 zawodniczek i zawodników reprezentujących 41 uczelni z całej Polski. Sobotni dzień upłyną pod znakiem wspinaczki „na trudność”. Zawodnicy startowali na drogach przygotowanych przez Michała Kaweckiego we współpracy z Moniką Prokopiuk i Sebastianem Walczukiem. Za oprawę muzyczną zawodów z klimatach drum n bass i jungle odpowiedzialni byli PIETER oraz DUDI, a stres przedstartowy można było rozładować chodząc po taśmie przygotowanej przez Wojciecha Sieńko ze Slackline Lublin.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – prof. dr hab. Krzysztof Gołacki, życząc wszystkim zawodnikom „aby zawsze lądowali na ziemi, jak pająki na swoich niciach”. Wystąpienie Prorektora poprzedziło uroczysta prezentację finalistów, którzy wchodzili na arenę zmagań w blasku reflektorów, jak przystało na prawdziwe gwiazdy. Cześć oficjalną zakończył pokaz na chuście w wykonaniu Agnieszki Krzysztofiak z Fundacji SZTUKMISTRZE.

Wśród finalistek najlepsza okazała się Małgorzata Rudzińska (UMCS Lublin), która pokonała Karinę Mirosław (UP Lublin) dzięki lepszemu wynikowi w eliminacjach. Najniższy stopień podium w konkurencji „na trudność” przypadł Klaudii Buczek (UR Kraków). Rywalizację panów zdominował AGH Kraków, mający aż 4 zawodników w finale. Najwyżej wśród finalistów zaszedł Jędrzej Kowal (PWr Wrocław). Drugie miejsce zajął Jakub Ginszt (UMCS Lublin) wyprzedzając Adama Karpierza (AWF Kraków). Największa owację zebrał dr hab. prof. nadzw. Krzysztof Sas- Nowosielski, który w iście „profesorskim” stylu pokonywał finałową drogę, zajmując ostatecznie miejsce tuż za podium.

Niedziela upłynęła pod znakiem wspinaczki „na czas”. Rywalizację zdominowali zawodnicy z Lublina, którzy zajmowali połowę miejsc przeznaczonych dla finalistów. Biegi były bardzo wyrównane i niekiedy o awansie do kolejnego poziomu rozgrywek decydowało 0,02s. Biegi finałowe kobiet to rywalizacja sióstr Rudzińskich i Mirosław. Bieg o 3 miejsce wygrała Małgorzata Rudzińska (UMCS Lublin), która pokonała Katarzynę Mirosław (UP Lublin). W biegu o złoty medal szybsza od Kariny Mirosław (UP Lublin) okazała się Aleksandra Rudzińska (PL Lublin). Rywalizację o brązowy medal wygrał Jędrzej Komosiński (PWSZ Tarnów) pokonując Kamila Gomółkę (UP Lublin). W biegu o 1 miejsce zmierzyli się dwaj najszybsi zawodnicy eliminacji – Jakub Ginszt (UMCS Lublin) i Rafał Hałasa (PL Lublin). Zwycięsko z tej rywalizacji wyszedł Jakub Ginszt uzyskując przy tym najszybszy czas zawodów 5,6 s.

Tegoroczne Akademickie Mistrzostwa Polski były istotnym elementem selekcji reprezentacji Polski do zbliżających się pierwszych Akademickich Mistrzostw Europy, które obędą się w daniach 4-9 sierpnia 2015 w Katowicach.

Klasyfikację generalna kobiet wygrał Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, pokonując Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie i Akademię Górniczo- Hutniczą w Krakowie. Klasyfikacja generalna mężczyzn okazała się bardzo wyrównana, a o zwycięstwie gospodarzy- Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zdecydował 1 punkt. Drugie miejsce przypadło Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie, którzy pokonali Politechnikę Wrocławską.

Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc Lubelskiemu Centrum Wspinaczkowemu „Ścianka” oraz sponsorom nagród: firmie ALPACA i WSPINALNIK. A także Rektorowi Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Marianowi Wesołowskiemu, Prezydentowi Miasta Lublin – Krzysztofowi Żukowi, oraz Marszałkowi Województwa Lubelskiego – Krzysztofowi Hetmanowi. Medialnie imprezę wspierali Radio Centrum, Kurier Lubelski oraz portal naszemiasto.pl.