wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Narciarstwo wysokogórskie > POLSKA Z SREBRNYM MEDALEM MISTRZOSTW ŚWIATA

POLSKA Z SREBRNYM MEDALEM MISTRZOSTW ŚWIATA

Opublikowano: 20-02-2015; 15:28 przez mteg

Mistrzostwa Świata w narciarstwie wysokogórskim odbywały się między 6 a 12 lutego w szwajcarskiej miejscowości Verbier w Dolinie Val de Bagnes. Polskę reprezentowali: seniorka Anna Figura (KW Zakopane), seniorka Anna Tybor (KW Zakopane), senior/espoir Karol Karpierz (TKN Tatra Team) i junior Mateusz Knap (KS Kandahar).

1
FOTO 1 ceremonia otwarcia, fot. Agnieszka Solik

W pierwszym dniu zawodów skialpiniści rywalizowali w sprintach, w których Mateusz Knap w juniorach zajął 21 miejsce, Karol Karpierz w seniorach 48 a w espoir 16. Ania Tybor w seniorkach 21 a Anna Figura została WICEMISTRZYNIĄ ŚWIATA!!

2

Drugi dzień zawodów to rywalizacja seniorów na trasie verticalu, zawodnicy startowali z wysokości 1333m, przebiegali przez centum Verbier i osiągali metę na wysokości 2180m, poknując podczas startu 847m przewyższenia. Konkurencję wygrali Laura Orgue Vila i Kilian Jornet. Anna Figura zajęła 15 miejsce a Karol Karpierz był 68 i 19 w klasyfikacji espoir.

3

W trzecim dniu rywalizacji seniorzy odpoczywali a trasę verticalu pokonywali juniorzy 655m przewyższenia i juniorki, kadeci oraz kadetki 460m przewyższenia. Vertical juniorów wygrał Szwajcar Remi Bonnet, który 655m w pionie pokonał z czasem 29min38sek. Mateusz Knap zajął 23 miejsce.

4

Kolejny dzień zawodów to start seniorów w konkurencji indyvidualnej. Trasa biegu liczyła 1700m przewyższenia dla seniorów i 1360m dla seniorek. wyścigi wygrali Kilian Jornet i Laeititia Roux. Ania Figura wawalczyła bardzo dobre 15te miejsce, Anna Tybor była 34ta. Karol Karpierz w kategorii espoir zajął 17 miejsce.

5

W piątym dniu mistrzostw na starcie wyścigu indyvidualnego stanęli juniorzy i kadeci. Mateusz Knap miał do pokonania 1500m przewyższenia i zajął 19 miejsce.

6

Rywalizacja w najtrudniejszej konkurencji – teamach, odbywała się w przedostatnim dniu mistrzostw. Seniorzy mieli do pokonania ponad 2100m a seniorki niecałe 2000m. Juniorzy i kaceci w tej konkurencji nie startują. Wśród mężczyzn zwycięzyli Matteo Eydallin i Damiano Lenzi. Najszybsze wśród pań były Axelle Mollaret i Laetitia Roux. Anna Figura z Anną Tybor zajęły 12 miejsce.