wróć
Polski Związek Alpinizmu

Durmitor 2010

Opublikowano: 28-09-2010; 13:25 przez mteg

W dniach 24.07-14.08 w Górach Durmitor w Czarnogórze działała kolejna wyprawa Katowickiego Klubu Speleologicznego i Tarnogórskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego.

Celem wyprawy była kontynuacja eksploracji w Jaskini X1108, odkrytej w 2008r. oraz szukanie nowych otworów. Eksploracja X1108 w poprzednich latach sprowadziła nas na głębokość 272m przy 1388m długości. Jednak ciąg między głębokością 230, a 270 to horyzontalne, zawaliskowe korytarze o skrajnych kubaturach, niezwykle niebezpieczne. Zeszłoroczną działalność zakończyliśmy na odkryciu horyzontalnego ciągu rozwiniętego na głębokości ok.120m, tu też skupiliśmy swoje prace w tym roku, z nadzieją na obejście wielkich zawaliskowych sal. Meander, w którym działaliśmy biegnie na północ i tego azymutu się trzymaliśmy trawersując kolejne studnie. Doszliśmy jednak do miejsca, w którym nasz meander łączy się z biegnącym z północy na południe. Zatrzymał nas w nim ok.20m myty próg. Cofnęliśmy się więc do miejsca, z którego łatwiejszą wspinaczką osiągnęliśmy (mamy nadzieję) najstarsze piętro tego meandra. Niestety na trawersy w jego stropie nie starczyło już czasu. W międzyczasie sprawdzaliśmy wcześniej mijane studnie. Wszystkie te ciągi, prędzej czy później, wpadały do znanych już partii.

durmitor

Efektem eksploracji powierzchniowej było udokumentowanie 20 nowych otworów, nie ruszanej do tej pory, wschodniej części „naszego” kotła w Ledeni Do. Na szczególną uwagę zasługuje jaskinia X1210. Jej otwór znajduje się na wysokości 2147 m n.p.m. i jest usytuowany w nieciągłości biegnącej przez sporą część kotła i ściany. Sam otwór jest bardzo ciasny, podobnie jak pierwsze metry jaskini. Po ciasnotach wpada się do kaskadowo opadającej, zakręcającej studni, a z jej dna przez ciasny przełaz do następnej. Na dnie drugiej studni woda wpływa w ciasną szczelinę (-70m) jednak kilka metrów nad dnem, studnie przecina owalny korytarz, którego nie zdążyliśmy już sprawdzić. Silny ciąg powietrza oraz przebieg jaskini w kierunku południowym, a więc w głąb masywu, dają nadzieje na kontynuację.

Durmitor

Ten rok przyniósł nam przede wszystkim informacje o naszej jaskini i kotle, które miejmy nadzieje pomogą nam zejść głębiej i dalej w następnych latach. W czasie trwania wyprawy skartowano łącznie blisko 600m nowego.

W wyprawie udział wzięli: Szymon Konsek, Robert Konsek, Michał Maroszek (wszyscy KKS), Jacek Szczygieł (KKS/SGW), Tomasz Chojnacki kierownik, Karol Gładysz, Sebastian Bąk (wszyscy TKTJ), Szymon Sośnicki (SGW). Pragniemy podziękować KTJ PZA za wsparcie finansowe.

Jacek Szczygieł

Partnerzy