PZAZWIĄZEKTATRYWYPRAWYWSPINACZKA SPORTOWASKIALPINIZMALPINIZM JASKINIOWYWSPINACZKA SKALNASZKOLENIE

Sprawozdanie z kursu pierwszej pomocy

W dniach 18-19 czerwca 2011 odbył się centralny kurs z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Tegoroczny kurs jest pierwszą edycją tego szkolenia organizowaną przez Komisję Taternictwa Jaskiniowego.

Coraz częściej mamy do czynienie z udzialaniem pierwszej pomocy nie tylko w górach, ale także na przysłowiowej ulicy. Umiejętność prawidłowej oceny sytuacji oraz sprawdzenia podstawowych czynności życiowych (ABC) jest niezbędne, dlatego dużo uwagi i czasu poświęcono najpoważniejszemu wypadkowi jakim jest zatrzymanie akcji serca. Techniki resustytacji były ćwiczone przez cały dzień. Instruktorzy wymyślali coraz to bardziej skomplikowane i niesamowite scenki, gdzie każdy uczestnik musiał samodzielnie podejmować decyzję o wdrożeniu odpowiedniego algorytmu postępowania.

Kurs I pomocy 2011

Drugiego dnia kursu zostały przećwiczone elementy prawidłowej oceny urazowej osoby poszkodowanej ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki działalności jaskiniowej. Zostały także poruszone aspekty medycyny górskiej a w szczególności stadia odmrożeń i hipotermii.
Jak interesujące były zajęcia niech świadczy fakt, że uczestnicy sami zaczęli aranżować sobie scenki a kulminacją tego było udzielanie pomocy osobie uwięzionej w samochodzie. Zostały także pokazane sposoby jak bezpiecznie i skutecznie ewakuować kierowcę podczas zdarzenia na drodze.

Kurs I pomocy 2011

Z całą pewnością szkolenie z pierwszej pomocy jest konieczne i zainteresowanie taterników jaskiniowych taką formą szkolenia jest duże.

Swoją wiedzą dzielili się:
  Krzysztof Tomsza - lekarz, specjalność medycyna ratunkowa
  Aleksander Ziobro- ratownik medyczny
  Michał Konarski - kierownik szkolenia, ratownik PSP i GOPR

W szkoleniu uczestniczyli:
  Barbara Bieta
  Piotr Broda
  Piotr Burczyk
  Aleksander Dobrzański
  Sebastian Imiałek
  Miłosz Kaleciński
  Monika Skowrońska
  Przemysław Skowroński
  Marianna Staniak
  Agnieszka Szrek - Burczyk
  Aleksandra Tyma
  Tomasz Utkowski
  Katarzyna Witkoś
  Katarzyna Wujek


Kurs I pomocy 2011

Tekst i zdjęcia: Michał Konarski

[ 6 sierpnia 2011, Michał Konarski; ostatnia modyfikacja: 7 sierpnia 2011]

DrukujWersja do druku

W skrócie

Polski sukces w najgłębszej jaskini świata
W dniach 14-16 sierpnia 2014 r. siedmiu Polaków stanęło przy syfonie, czyli na tzw. suchym dnie najgłębszej jaskini świata Krubera-Woroniej na głębokości -2080 m w Abchazji. Dorota Drzewiecka jest pierwszą Polką, a Kazimierz Szych – najstarszym człowiekiem, który zszedł na taką głębokość. »
20. Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych
31 maja 2014 r. w Wojcieszowie odbyły się 20. Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych „Złoty Karabinek”. Zwyciężyli – Izabela Włosek ze Speleoklubu Dąbrowa Górnicza i Michał Macioszczyk z Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego. »
Szkolenie z podstaw ratownictwa jaskiniowego KTJ
W dniach 06 – 08. 06. 2014 na górze Birów w Podzamczu odbyło się szkolenie KTJ z podstaw ratownictwa jaskiniowego. »
Grupa taterników jaskiniowych w stanie gotowości
… do akcji ratunkowej w jaskini Riesending w Bawarii. »
Oświadczenie PZA ws. wypadku w jaskini Studnisko
Polski Związek Alpinizmu informuje, że osoby określane w mediach jako "instruktorzy" nie posiadają uprawnień instruktorskich w zakresie taternictwa jaskiniowego oraz nie uczestniczyły w żadnych szkoleniach prowadzonych przez Polski Związek Alpinizmu, które upoważniałyby ich do prowadzenia i nadzoru nad zorganizowanymi grupami działającymi w jaskiniach. »
Warsztaty wodne Komisji Kanioningowej przy PZA
W dniu 12.07.2014 odbędą się warsztaty wodne KK PZA. Szkolenie przeznaczone jest dla członków klubów zrzeszonych w klubach Polskiego Związku Alpinizmu. »
Nabór do składu wyprawy do Chin
Wyprawa Qingjiang/Mulun 2014 odbędzie się w terminie ok. 15.11 - 14.12.2014. Jej celem jest eksploracja jaskiń w terenach wstępnie rozpoznanych podczas rekonesansu przeprowadzonego w kwietniu 2014 (vide "Jaskinie" nr 74). »
Nowe "Jaskinie" (nr 74)
W sprzedaży dostępny jest nowy numer "Jaskiń". Zapraszamy! »
X Śląskie Manewry Ratownictwa Jaskiniowego
Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego serdecznie zaprasza na jubileuszowe X Śląskie Manewry Ratownictwa Jaskiniowego. »
Warsztaty poręczowania KTJ
W dniach 14-15.06.2014 na skałkach w Rożnowie odbędą się warsztaty z zakresu poręczowania jaskiniowego. »
Aktualności w skrócie
  więcej »
© Polski Związek Alpinizmu :: 00-087 Warszawa ul. Corazziego 5/24, tel./fax 022 875 85 05, tel. 504 002 610
bank: Kredyt Bank S.A. 48 1500 1126 1211 2009 3906 0000
NIP: 527-21-39-619
e-mail: biuro@pza.org.pl, skype: pezeta
email: webmaster@pza.org.pl