wróć
Polski Związek Alpinizmu
Archiwum > Rozmowa rekrutacyjna

Rozmowa rekrutacyjna

Opublikowano: 21-03-2007; 21:05 przez mteg

Rozmowa rekrutacyjna jest kolejnym etapem postępowania, które ma Cię przybliżyć do zdobycia wymarzonego stanowiska pracy. Jeśli firma, do której wysłałeś swoją aplikację, zaprosiła Cię na spotkanie, oznacza to, że przeszedłeś pierwszy etap rekrutacji, a Twoje kwalifikacje zostały ocenione jako spełniające wymogi stanowiska, o które się ubiegasz. Aby pomyślnie przejść ten etap rekrutacji pamiętaj, aby dobrze się do niego przygotować. Niżej zamieszczone wskazówki pomogą Ci zwiększyć Twoje szansę na zdobycie wymarzonej posady:

  • uzyskaj jak najwięcej informacji o firmie, do której zaproszono Cię na spotkanie (min.: od kiedy funkcjonuje i jaka jest jej pozycja na rynku, w jakiej branży działa, z jakimi innymi firmami współpracuje) oraz informacji dotyczących zakresu obowiązków na stanowisko, na które aplikujesz;
  • przygotuj własne pytania, aby móc ocenić czy proponowane stanowisko odpowiada Twoim oczekiwaniom;
  • zastanów się nad możliwymi pytaniami które mogą paść podczas rozmowy rekrutacyjnej, a które mogą dotyczyć np.: Twojego wykształcenia, przebiegu kariery sportowej, doświadczenia zawodowego, planów rozwoju kariery oraz spróbuj na nie odpowiedzieć;
  • na rozmowę rekrutacyjną weź ze sobą dokumenty dotyczące Twoich kwalifikacji (CV, dyplomy, świadectwa pracy, referencje itp.);
  • zadbaj o swój wizerunek; pamiętaj, że Twój wygląd wyraża szacunek wobec osoby, z którą się spotykasz. Twoją wizytówką są także zachowanie niewerbalne, dlatego zwróć uwagę na sposób w jaki się poruszasz (sylwetka wyprostowana, chód energiczny) oraz pamiętaj aby utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą.

Przebieg spotkania wyznaczany jest przez osobę prowadzącą rozmowę kwalifikacyjną. To ona wita Cię, wskazuje miejsce, na którym masz usiąść i decyduje o planie spotkania. Pytania, które najczęściej padają podczas rozmowy rekrutacyjnej nawiązują głównie do obszaru Twoich kompetencji i umiejętności (wykształcenia, doświadczenia zawodowego, sytuacji osobistej), oraz do kierunku dalszego rozwoju zawodowego.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej warto również zadawać pytania pracodawcy, np.: dotyczące wymagań stawianych nowemu pracownikowi, szczegółowego zakresu obowiązków. Świadczy to o Twoim zainteresowaniu danym stanowiskiem pracy oraz o poważnym traktowaniu danej oferty.

Po spotkaniu przeanalizuj jego przebieg, zastanów się co odbyło się pomyślnie, a co chciałbyś zmienić, jakie pytania sprawiły Ci szczególną trudność. Pomyśl, jak możesz zachować się w podobnej sytuacji na przyszłych spotkaniach.

Pamiętaj, każda rozmowa rekrutacyjna zwiększa Twoje doświadczenie w zakresie prezentowania siebie, formułowania precyzyjnych odpowiedzi na pytania osoby rekrutującej, zachowania się podczas tego typu spotkań. Z każdą odbytą rozmową będziesz coraz bardziej pewny siebie, skoncentrowany i odprężony co sprawi, że w oczach osoby rekrutującej będziesz idealnym kandydatem na wymarzone przez Ciebie stanowisko pracy.

Partnerzy