wróć
Polski Związek Alpinizmu
Komisja Wspinaczki Wysokogórskiej - Informacje > Zespół łączności radiowej

Zespół łączności radiowej

Opublikowano: 9-03-2016; 22:41 przez mteg | Modyfikacja: 3-07-2019; 18:27 przez Jolanta Głowacka

Od 24 marca 1979 r. istnieje w Polskim Związku Alpinizmu agenda o tradycyjnej nazwie Zespół Łączności Radiowej, która utrzymuje w stanie sprawności sieć łączności PZA w Tatrach i urządzenia elektroniczne w COS Betlejemska, a również zaopatruje w sprzęt łączności wyprawy, przede wszystkim organizowane przez PZA i zrzeszone w nim kluby, ale też inne. W chwili obecnej można pożyczyć:

  1. Radiotelefony noszone do łączności lokalnej na wyprawie, pracują w dość szerokim zakresie częstotliwości w pobliżu 146 MHz, ważą około 300 g, zasilane są przez 4 lub 6 paluszków o wymiarach AA (R-6). Obecnie do dyspozycji wypraw mamy radiotelefony Kenwood TH- 22, Icom IC-2S, Yaesu FT-10, Yaesu (Vertex) VX 400 oraz Yaesu FT-270. Można do nich pożyczyć też anteny bazowe zwiększające zasięg i mikrofonogłośniki zewnętrzne.
  2. Telefon satelitarny Nera BGAN pracujący w systemie Inmarsat, do łączności głosowej i jednoczesnej, szybkiej transmisji danych (e-maile, zdjęcia, filmy). Zasięg systemu BGAN obejmuje cały świat z wyjątkiem biegunów i obszarów podbiegunowych. Telefon zapakowany do torby, z osprzętem i komputerem niezbędnym do transmisji danych, waży 4,5 kg, w tym komputer z dwoma zasilaczami i myszką 1,5 kg.
  3. Telefon satelitarny Thuraya SO 2510, 2 sztuki. Mały (130 g), do łączności głosowej, wymiany SMS-ów i e-maili. Z zasilaczem sieciowym, samochodowym i zapasowym akumulatorem o podwójnej pojemności waży 420 g. Po podłączeniu do laptopa pozwala na połączenie z Internetem i transmisję danych z umiarkowaną prędkością 15/60 kb/s (uplink/downlink). Aktualnie zasięgiem obejmuje prawie całą Europę, Afrykę bez południowych krańców, Bliski Wschód, większość Azji, w tym Himalaje i Karakorum, Australię.
  4. Telefon satelitarny pracujący w sieci Thuraya, Hughes HNS 7101. Telefon starszej generacji do łączności głosowej i wymiany SMS-ów. Z dwoma akumulatorami i pokrowcem waży 350 g. Cały komplet: telefon z dwoma akumulatorami, z zasilaczem sieciowym, samochodowym, kompletem 12 baterii L-91 w pojemniku i dwoma pokrowcami waży 1070 g. Zasięg jak SO 2510.
  5. Telefon satelitarny IsatPhone PRO, pracujący w systemie Inmarsat BGAN. Mały (280 g), do łączności głosowej, wymiany SMS-ów i tekstowych e-maili. Z zasilaczem sieciowym i samochodowym waży 455 g. Zasięg – jak BGAN.
  6. Solarny system zasilania. Zawiera baterie słoneczne o łącznej mocy 20 W, akumulator 12 V/12 Ah do gromadzenia energii, regulator, przetwornicę 12 V DC/230 V AC, osprzęt. Razem z metalową walizką waży 9,5 kg, w tym akumulator 4 kg.
  7. Odbiorniki GPS: Garmin e-trex vista i Garmin 12 XL.
  8. Agregat prądotwórczy Honda Ex-350, dwutakt, 300 W mocy na poziomie morza, w górach 150 W, waży 8,5 kg.
  9. Altimetry Thommen, 5 sztuk, do 9000 m, najmniejsza działka 10 m.
  10. Dwie radiostacje krótkofalowe o mocy wyjściowej 20 W, pracujące na dwóch stabilizowanych kwarcem kanałach częstotliwości w amatorskim paśmie 80 m, emisją SSB, z zasilaczami sieciowymi, z możliwością zasilania z akumulatora 12 V. Nadają się do łączności na odległość do kilkuset kilometrów. Przed wprowadzeniem łączności satelitarnej były używane do kontaktu wypraw z „cywilizacją”. Teraz możemy je polecić obozom harcerskim mającym radiooperatora z licencją amatorską.

Wypożyczenie sprzętu na wyprawę jest odpłatne a uzyskane w ten sposób fundusze są przeznaczane na utrzymanie bazy sprzętowej Zespołu Łączności Radiowej PZA. Sprzęt można zamawiać, najlepiej z dużym wyprzedzeniem, e-mailem wysłanym na adres: marcin.kaczkan@pza.org.pl lub pza.lacznosc@gmail.com Tam też można uzyskać wszelkie informacje, instrukcje i porady dotyczące szeroko rozumianej łączności w górach. W sprawach pilnych można telefonować do kolegi Marcina Kaczkana, tel. 505924662.

Partnerzy
Partnerzy techniczni