wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Moja najlepsza eksploracja jaskiniowa – konkurs

Moja najlepsza eksploracja jaskiniowa – konkurs

Opublikowano: 18-09-2020; 8:40 przez Emilia Karnecka | Modyfikacja: 18-09-2020; 8:41 przez Emilia Karnecka

Informujemy o konkursie literackim i fotograficznym organizowanym przez kwartalnik Jaskinie. Zerknijcie na regulamin na naszej stronie: www.jaskinie.info.pl

Prace można nadsyłać tylko do 30 września 2020 r. Zgodnie z zapowiedzią przedstawiamy osoby zasiadające w jury.

Wasze prace czytać lub oglądać, a następnie oceniać będą:

Apoloniusz Rajwa – geograf, wieloletni pracownik Obserwatorium na Kasprowym Wierchu i nauczyciel geografii w liceum w Zakopanem. Taternik jaskiniowy i taternik, ratownik TOPR, przewodnik tatrzański oraz członek honorowy Polskiego Związku Alpinizmu, Speleoklubu Tatrzańskiego i KW Zakopanem oraz różnych klubów przewodnickich. Aktywność wspinaczkową rozpoczął w roku 1952 w Tatrach. W 1972 kierował wyprawą w Pamiro-Ałaj na której zdobyto 3 dziewicze 5-tysięczniki.
Od roku 1962 Apoloniusz Rajwa był uczestnikiem wielu eksploracji jaskiniowych w Tatrach i w głębokich jaskiniach świata. Uczestniczył w eksploracji m.in. Jaskini Śnieżnej, Ptasiej Studni, Wielkiej Litworowej i Lodowej Mułowej oraz brał udział w wyprawach do Francji (Gouffre Berger, 1966), Austrii (Grubernhornhöhle, 1970 i odkrycie Veteraneschacht, 1980) i Czech (eksploracja Krasu Morawskiego). Apoloniusz Rajwa jest autorem licznych publikacji (ponad 2500), monografii i podręczników m.in. współautorem podręcznika „Alpinizm” (1971), przewodnika „Turystyczne jaskinie Tatr” (1978) i monografii „Tatry i Podtatrze” (2000), autorem rozdziałów w przewodnikach serii Pascal „Sudety”, „Beskidy”, „Bieszczady” i „Pieniny”.
Apoloniusz Rajwa był również m.in. przewodniczącym KTJ ZG KW, Speleoklubu Tatrzańskiego i wiceprezesem Klubu Wysokogórskiego w Zakopanem. Zajmuje się tematyką górską, geograficzną, krajoznawczą i regionem Tatr. Ceniony i lubiany w środowiskach, w których działał, za swoją przyjacielską i wspierającą postawę.

Renata Wcisło – dziennikarka, taterniczka jaskiniowa /Speleoklub Bobry Żagań/. W latach 2009-2015 była redaktorką naczelną magazynu górskiego „Taternik”. Od wielu lat jest dyrektorką programową Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju i współprowadzi Fundację Piętro Wyżej. Renata Wcisło jest również współinicjatorką – wraz z Maciejem Sokołowskim – nagród za popularyzację kultury górskiej przyznawanej co roku w Lądku-Zdroju, organizatorką panelu jaskiniowego „Odkrywanie podziemnego świata” organizowanego w roku 2013 r. w ramach Krakowskiego Festiwalu Górskiego oraz tzw. Szczytu Podlesickiego (2013), podsumowującego zimową wyprawę na Broad Peak.

Dominika Gratkowska – taterniczka jaskiniowa w Sekcji Taternictwa Jaskiniowego KW Kraków, redaktorka kwartalnika JASKINIE. Wraz z mężem Piotrem szczególnym upodobaniem darzą Słowację i tamtejsze jaskinie, w których intensywnie działają od ok.15 lat, w bliskim kontakcie z kilkoma słowackimi speleoklubami. Jest autorką prezentacji multimedialnej „Tam, gdzie nie ma słońca”, promującej polską działalność jaskiniową na Festiwalu Filmów Outdoorowych w Trenczynie na Słowacji w 2012 roku. W roku 2017 wraz z mężem otrzymali wyróżnienie za wkład w rozwój działalności jaskiniowej na Słowacji, przyznane przez Słowackie Towarzystwo Speleologiczne (Slovenská speleologická spoločnosť).

Zapraszamy do udziału w konkursach!

konkurs
Partnerzy
Partnerzy techniczni