wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > GRJ: manewry na Morawskim Krasie 05.2019

GRJ: manewry na Morawskim Krasie 05.2019

Opublikowano: 17-06-2019; 7:36 przez Ewelina Raczyńska

W sobotę 18 maja już po raz kolejny pięciu naszych ratowników miało przyjemność uczestniczyć w manewrach ratownictwa jaskiniowego organizowanych przez Speleologická Záchranná Zlužba na Czeskich Morawach. Manewry prowadzone były w jaskini Spirálka, wyjątkowo z udziałem nurków jaskiniowych.

20190518_165047

Pozorowana akcja ratunkowa polegała na odnalezieniu nurków uwięzionych za syfonem, dostarczeniu im butli oraz przetransportowaniu poszkodowanych przez syfon do punktu cieplnego, gdzie już czekał na nich lekarz i ratownik medyczny. Zadaniem ratowników było odnaleźć, przetransportować poszkodowanych przez zalane partie oraz ostatecznie wydobyć ich na powierzchnię. Po wykonaniu czynności medycznych jeden z poszkodowanych wyszedł na powierzchnię o własnych siłach tylko z dodatkową asekuracją. Kolejny wymagał transportu w noszach. Transport przebiegał bardzo sprawnie, a całe działania zamknęły się w 9 godzinach, w dużej mierze, dzięki współpracy dobrze znających się i ćwiczących często ze sobą lokalnych ratowników.

 

DCIM100GOPROGOPR0500.JPG

W manewrach uczestniczyło 26 ratowników i nurków jaskiniowych, z Speleologická záchranná služba , Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje, Grupa Ratownictwa Jaskiniowego. Wspólne działania pozwoliły na wymianę doświadczeń oraz doskonalenie technik ratunkowych.

Bardzo dziękujemy czeskim kolegom za zaproszenie i możliwość wspólnych ćwiczeń.

 

Maciej Florys
Paweł Jeziorny

 

W manewrach udział wzięli:

Ania Ogarzyńska
Marcin Feldmann
Oskar Szproch
Maciej Florys
Paweł Jeziorny

 

Partnerzy
Partnerzy techniczni