wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > GRJ: warsztaty medyczne 06.2019

GRJ: warsztaty medyczne 06.2019

Opublikowano: 11-07-2019; 7:55 przez Ewelina Raczyńska | Modyfikacja: 11-07-2019; 19:49 przez Ewelina Raczyńska

W weekend przypadający na połowę czerwca (15-16.06.2019) odbyły się warsztaty medyczne Grupy Ratownictwa Jaskiniowego KTJ PZA. Zajęcia miały miejsce w zaprzyjaźnionym Ranczo pod Wysoką Turnią w Rzędkowicach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Głównym założeniem ćwiczeń było kompleksowe doskonalenie tego, co nazwaliśmy roboczo ,,pracą u podstaw” w ratownictwie medycznym. W myśl, że skuteczny ratownik jaskiniowy to nie tylko sprawny technicznie grotołaz i budowniczy układów, ale również taki, który potrafi prawidłowo i na czas udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu w trudnych warunkach jaskiniowych.

Aut. Marcin Feldmann

 

Począwszy od sobotniego poranka, koledzy z Sekcji Medycznej GRJ, Marcin Feldman i Tomasz Rybak (ze wsparciem Wojciecha Jakimiuka) przeprowadzili szkolenie z części urazowej, elementy teorii przeplatając umiejętnie zaaranżowanymi scenkami wypadków w przeróżnych konfiguracjach. Ocena kinetyki urazu czy stanu poszkodowanego za każdym razem stanowiła nie lada wyzwanie. Opatrywać przyszło nam zarówno obrażenia zmiażdżeniowe, jak i te powstałe na skutek przebicia jamy brzusznej ciałem obcym. Imitująca prawdziwą krew obficie lała się nie tylko z kończyn czy tułowia, ale i z głów profesjonalnie ucharakteryzowanych pozorantów. Po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się, jak ważna jest współpraca, trzeźwość umysłu oraz przejrzystość komunikatów w podobnych działaniach. Dyskomfort porównywalny z jaskiniowym chłodem na czas medycznego treningu zapewniał nam wiernie ponad trzydziestostopniowy upał.

 

Aut. Marcin Feldmann

 

W ramach współpracy z Polskim Towarzystwem Medycyny i Ratownictwa Górskiego (PTMiRG) sobotniego wieczoru mieliśmy zaszczyt gościć samego Prezesa Towarzystwa, znanego chirurga, a zarazem członka Sekcji Grotołazów Wrocław, Adama Domanasiewicza. W sposób niezwykle przystępny przedstawił nam w postaci prezentacji trzy niełatwe zagadnienia: problem tzw. szoku wiszenia, nowoczesne standardy odnośnie do leczenia odmrożeń (wytyczne opracowane przez PTMiRG) oraz fizjologiczne i psychologiczne aspekty działalności wysokogórskiej. Późniejszą dyskusję zwieńczyliśmy zapowiedzią współdziałania przy pilotowanym przez PTMiRG projekcie podziemnego szpitala ‘Cave doctor’.

 

Aut. Marcin Feldmann

Echo sobotnich prelekcji wybrzmiewało jeszcze długo w kuluarowych dyskusjach, mających miejsce po części oficjalnej warsztatów.

Niedzielnego poranka powitaliśmy kolejnego prelegenta – ratownika medycznego, Łukasza Habera. Omówił dla nas bardzo rzeczowo część nieurazową, związaną z ratownictwem medycznym, tj. przypadki wstrząsu, hipotermię, hipoglikemię oraz choroby układów oddechowego, krążeniowego, nerwowego i pokarmowego. I tu nie obyło się bez praktyki w terenie.

Szkolenie zakończyło zapoznanie się uczestników ze sprzętem medycznym GRJ, który pod okiem szefa Sekcji Medycznej, Marcina Feldmana, skrupulatnie pakowaliśmy w ,,stan gotowości” w związku ze zbliżającymi się zagranicznymi wyprawami eksploracyjnymi polskich grotołazów. Obyśmy zaglądali do niego tylko w celach kontrolnych i ćwiczebnych!

 

Aut. Marcin Feldmann

Serdecznie dziękujemy kolegom z Sekcji Medycznej za przygotowanie bardzo ciekawych zajęć oraz Adamowi Domanasiewiczowi, że znalazł czas, by do nas przyjechać i podzielić się wiedzą.

 

Marta Czech

 

Partnerzy
Partnerzy techniczni