wróć
Polski Związek Alpinizmu

Hagen 2018

Opublikowano: 29-10-2018; 16:24 przez Emilia Karnecka | Modyfikacja: 7-11-2018; 11:37 przez Ewelina Raczyńska

Siedemnasta wyprawa Sekcji Grotołazów Wrocław i Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego w austriacki masyw Hagengebirge odbyła się w wyjątkowo słonecznym terminie, między 20 lipca a 19 sierpnia 2018 roku.


Meander Malina, Jaskinia Ciekawa, fot. Kuba Nowak

Od kilku lat najwięcej czasu i sił poświęcane jest Jaskini Ciekawej, nie inaczej było i w tym roku. Podczas dwóch turnusów odbyło się 5 wyjść, na dwóch przodkach: w Meandrze Stropowym oraz poniżej Studni Jednej Nocy. W obu ciągach eksploracja postępuje żmudnie, pochłaniając jednocześnie duże ilości sprzętu, jednak perspektywy są na tyle dobre, że warto tam wracać. Skartowaliśmy 517 metrów nowych ciągów, co sprawia że znane nam partie Ciekawej osiągnęły już 20433 m długości.


Sala z Błotospadem, Jaskinia Ciekawa, fot. Kuba Nowak

Drugą najważniejszą jaskinią jest, eksplorowana czwarty rok z rzędu, 37. Dzięki stabilnej pogodzie, udało się pomierzyć zarówno znane już ciągi prowadzące na stare dno, jak i przesunąć przodek o kilkaset metrów. Jaskinia kontynuuje się pięknymi (choć dla większości uczestników ciasnymi) meandrami porozdzielanymi niewielkimi studzienkami. Aktualna głębokość 37 to 302 m, końcowe zjechane partie czekają na pomierzenie w następnym roku. Dojście zarówno pod sam otwór, jak i na przodek zajmuje na tyle dużo czasu, że zasadne wydaje się rozważenie założenia w jaskini biwaku.
Cały czas kontynuowane są prace w, położonej powyżej Ciekawej, B3/6. Niestety, z powodu ciasnot, jak i braku czasu eksploracja posuwa się dużo wolniej niż zakładano.
Z rzeczy całkiem nowych, namierzyliśmy i zmierzyliśmy dwa nowe obiekty we wschodniej ścianie Kahlersberga: Jaskinia w Ścianie Prawa ma 187 m długości i 46 m głębokości, a Jaskinia w Ścianie Lewa 180 m długości i 40 m głębokości. Obie jaskinie najprawdopodobniej łączą się ze sobą, co pewnie będzie sprawdzone w przyszłym roku. Trochę poniżej tego samego stoku Kahlersberga została znaleziona i sprawdzona niewielka Jaskinia Pod Grzybem, jednak nie wydaje się ona perspektywiczna.
Dzięki uprzejmości naszych kolegów z klubu salzburskiego, mieliśmy możliwość sprawdzenia poznanych na początku lat 90. (choć jak się okazało – poznanych tylko częściowo) jaskiń Patrickhöhle, Atschiloch i Eisrutschn. Wszystkie 3 obiekty wymagają ponownego zmierzenia, jak i dokartowania brakujących ciągów. W tym samym rejonie namierzyliśmy bardzo obiecującą Himmelfahrtschacht, która ostatniego dnia wyprawy została skartowana zaledwie w niewielkiej części (dł. 47 m, głęb. – 43 m). Do tej jaskini na pewno wrócimy za rok.

Chcemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tegorocznej wyprawy: Polskiemu Związkowi Alpinizmu za wsparcie finansowe oraz Landesverein für Höhlenkunde in Salzburg za pomoc organizacyjną. Ponownie mogliśmy też liczyć na wsparcie sklepu Rojam i hurtowni Fatra. Dziękujemy!

W wyprawie wzięli udział:

Dariusz Bartoszewski (SKTJ), Konrad Chojnacki (SW), Krzysztof Chojnacki (SW), Anna Drapała (SW), Filip Filar (ST), Michał Humienik, (SW), Marta Katafiasz (SKTJ), Arkadiusz Kus (SKTJ), Lech Latecki (SW), Dariusz Lubomski (SKTJ), Karol Makowski (SŁ), Damian Maślakiewicz (SKTJ), Rafał Mateja (SGW), Jakub Nowak (KKTJ), Tomasz Olczak (SKTJ), Jarosław Paszkiewicz (SKTJ), Radosław Paternoga (SKTJ), Izabela Przybysz (SKTJ), Jakub Pysz (KAGB GOPR), Tomasz Raczyński (SKTJ), Marcin Słowik (SŁ), Adam Władziński (SKTJ), Marek Wierzbowski (UKA – kierownik)

Marta Katafiasz

Partnerzy