wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Kitzsteinhorn 2019

Kitzsteinhorn 2019

Opublikowano: 20-05-2019; 15:47 przez Ewelina Raczyńska

Termin: 22.03-07.04.2019

Po sześcioletniej przerwie udało się ponownie zorganizować wyprawę działającą w masywie Kitzsteinhornu w jaskini Feichtnerschachthoehle (-1145 m). Przerwa w eksploracji spowodowana była brakiem możliwości uzyskania zezwolenia na działalność. Jaskinia rozwinięta jest w skale nazywanej Kalkglimmerschiefer, której zasadniczy skład tworzy węglan wapnia, kwarc i mika. Jaskinia jest eksplorowana przez polskie wyprawy od 1998 roku. Otwór znajduje się na wysokości 2512 m n.p.n. Górna część kotła zajęta jest przez lodowiec Schmiedingerkees, który latem topniejąc zasila wraz z wodą opadową ciąg wodny w jaskini, uniemożliwiając działalność w jej głębszych partiach.

Otwór Jaskini Feichtnerschacht  - fot. Michał Ciszewski
Otwór Jaskini Feichtnerschacht – fot. Michał Ciszewski

W czasie poprzedniej wyprawy w 2013 roku eksplorowane były ciągi w rejonie Galerii Srebrnej Wody, biorące początek na głębokości 400 m, kierujące się na zachód, w stronę grani ograniczające kocioł w którym znajduje się otwór jaskini. Głównym celem tegorocznej wyprawy była kontynuacja eksploracji prowadzonej w 2013 roku. Najciekawszym problemem eksploracyjnym była próba znalezienia kontynuacji Galerii na zachód. Po trzech akcjach eksploracyjnych udało się przekopać wąski przełaz z bardzo silnym przewiewem powietrza. Po przekopaniu, obszerne ciągi nazwane Krótką Galerią, z bogatą szatą naciekową doprowadziły po 100 m do zawaliska. Ciąg powietrza ucieka do zawaliskowych kominów w najbardziej wysuniętej na zachód części galerii. Pozostała tam możliwość wspinaczki w jednym z kominów. W rejonie przekopu znaleziony został ciekawy obiekt biologiczny, który prawdopodobnie stanowi kolonię bakterii o rozmiarze do 1 cm. Zostały pobrane próbki, które są analizowany w kilku ośrodkach naukowych. Eksploracja była prowadzona również w częściach galerii usytuowanych bliżej jej wejścia. Zbadano górne piętro powyżej cieku wodnego oraz ciąg z wyschniętymi, zawieszonymi jeziorkami o kryształowych ścianach. W rejonie Galerii Srebrnej Wody pozostały otwarte trzy ewidentne problemy eksploracyjne w kominach prowadzących na zachód i południowy-zachód.

W czasie trwania wyprawy usuwano również sprzęt oraz stare oporęczowanie, które wymagało wymiany. Szczególnie czasochłonne było dotarcie do Sali z Miśkiem (-450 m), która w czasie poprzednich wypraw była podstawowym miejscem biwakowym. Wymagało to usunięcia z przekopu na głębokości 500 m kilku ton piasku naniesionego przez wodę od czasu poprzedniej wyprawy. Po wyprawie pozostały zaporęczowane dwa ciągi kominów, w których znajdują się problemy eksploracyjne.

Podczas wyprawy w 2019 roku skartowano 409 m korytarzy, a jaskinia Feichtnerschacht osiągnęła 8115 m długości.

 

Andrzej Ciszewski
Michał Ciszewski

Uczestnicy:

Andrzej

Ciszewski

KKTJ – kierownik

Bartosz

Berdel

KKTJ

Michał

Ciszewski

KKTJ

Agnieszka

Gajewska

Speleoklub Warszawski

Mateusz

Golicz

RKG Nocek

Sylwia

Gołosz

KKTJ

Agata

Klewar

KKTJ

Krzysztof

Kukułka

KKTJ

Florian

Małek

KKTJ

Robert

Matuszczak

WKTJ

Jakub

Nowak

KKTJ

Paweł

Ramatowski

STJ KW Kraków

Krzysztof

Recielski

Speleoklub Warszawski

Przemysław

Styrna

KKTJ

Ewa

Wójcik

KKTJ

 

Partnerzy
Partnerzy techniczni