wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Leoganger Steinberge 2018

Leoganger Steinberge 2018

Opublikowano: 13-09-2018; 7:40 przez Ewelina Raczyńska

Termin: 28.07.2018-19.08.2018

            Głównym celem tegorocznej wyprawy była próba połączenia Systemu Lamprechtsofen ze znajdującą się powyżej jaskinią CL-3. Podczas ubiegłorocznej wyprawy w kilku ciągach udało się zbliżyć do Systemu Lamprechtsofen na odległość kilkudziesięciu metrów. Najbardziej na północ wysunięte ciągi jaskini CL-3 to galerie poprzecinane zawaliskami z silnym miejscami ciągiem powietrza. W ubiegłym roku prowadzona była weryfikacja pomiarów od górnego otworu Lamprechtsofen (PL92/2), z zastosowaniem współczesnych technik pomiarowych, aby sprawdzić dokładność historycznych pomiarów.

            Obóz został założony tak jak w ostatnich latach na wysokości 2300 m n.p.m, w górnej części kotła Nebelsbergkar. Po sprawdzeniu dostępności otworów, okazało się, że wejście do większości jaskiń jest możliwe, jedynie otwór Jaskini Veteranen Schacht (System CL-3) znajduje się pod płatem śniegu. W Jaskini Furkaschacht, stan lodu zamykającego przejście do dalszych partii nie uległ zmianie, natomiast została podjęta eksploracja w równoległych ciągach w poszukiwaniu obejścia ciasnego, zalodzonego przełazu. Niestety ciągi zakończyły się ciasnymi szczelinami. Skartowano w tym rejonie 143 m korytarzy, nie znajdując obejścia korka lodowego. W czasie wyprawy prowadzona była w ograniczonym zakresie eksploracja powierzchniowa. Sprawdzono między innymi najwyżej położone w masywie otwory znajdujące się pod szczytem Birnhornu, na wysokości 2555 m n.p.m. Niestety jaskinie kończą się korkami lodowymi bądź dna studni są zagruzowane.

 

Masyw Leoganger Steinberge - rejon najwyższego otworu Systemu Lamprechtsofen - fot. Michał Ciszewski

            Jeszcze przed rozpoczęciem wyprawy została podjęta decyzja, że ze względu na charakter ciągów wyeksplorowanych w ubiegłym roku w jaskini CL-3, będziemy starali się w tym roku podjąć próbę połączenia prowadząc eksplorację od najwyższego otworu Systemu Lamprechtsofen tj. jaskini PL92/2. Partie jaskini CL-3 znajdujące się najbliżej końcowych ciągów Systemu Lamprechtsofen, rozwinięte są w kilku miejscach na dużych lustrach tektonicznych i ich eksploracja w górę byłaby bardzo niebezpieczna, a także związana z szukaniem w wielu miejscach przejścia przez zawaliska na potencjalnie istniejące wyższe poziomy. Na początku wyprawy został założony w jaskini PL92/2 biwak na głębokości -400 m. W oparciu o biwak były prowadzone ponowne pomiary znanych ciągów, aby doprecyzować wzajemne położenie potencjalnych miejsc połączenia. Partie od biwaku rozdzielają się na trzy główne ciągi korytarzy, prowadzące do wielu studni, kominów i wielopoziomowych galerii. W ramach działalności z biwaku prowadzona była eksploracja w dwóch głównych ciągach, obejmująca między innymi wspinaczkę, wykonywanie trawersów i zjazdy studniami. W czasie wyprawy zostały zorganizowane cztery czteroosobowe biwaki. Na podstawie analizy pomiarów, rejon Galerii z Wąwozem został uznany za najbardziej perspektywiczny. W czasie ostatniego biwaku i ostatniej akcji eksploracyjnej po przejściu ciasnej szczeliny na kontynuacji ciągu zawaliskowego, odkryte zostały nowe partie prowadzące w kierunku jaskini CL-3. Rozpoczynająca się w nowo odkrytej sali szczelina wprowadziła do pochylni z bloków skalnych opadającej do obszernej, zawaliskowej Sali „45”, znajdującej się w jaskini CL-3. Po przejściu ciągów kierujących się do Zaginionej Galerii pod Studnią „X”, zostało potwierdzone połączenie CL-3 z Systemem Lamprechsofen. W tym rejonie udało się dotrzeć do lin poręczowych zainstalowanych w czasie eksploracji prowadzonej w jaskini CL-3 w rok 2015.

 

System Lamprechtsofen - główna galeria - fot. Michał Ciszewski

 

Po połączeniu, deniwelacja Systemu Lamprechtsofen wzrosła do 1735 m, a długość do około 60 km. Jaskinia Lamprechtsofen jest najgłębszym trawersem jaskiniowym na świecie oraz najgłębszą jaskinią w Europie.
W czasie wyprawy skartowano 1095 m korytarzy, w tym 772 m nowych ciągów w Systemie Lamprechtsofen.

 

Kierownik wyprawy

Andrzej Ciszewski

 

 

Uczestnicy: 

Andrzej

Ciszewski

KKTJ – kierownik

 

 

 

Michał

Ciszewski

KKTJ

Marcin

Czart

KKTJ

Miłosz

Dryjanski

KKS

Agnieszka

Gajewska

Speleoklub Warszawski

Sylwia

Gołosz-Romańska

KKTJ

Agata

Klewar

KKTJ

Michał

Kot

STJ KW Kraków

Krzysztof

Kukułka

KKTJ

Agnieszka

Lisowska-Woś

STJ KW Kraków

Mariusz

Mucha

STJ KW Kraków

Henryk

Nowacki

KKTJ

Andrzej

Porębski

Speleoklub Dąbrowa Górnicza

Włodzimierz

Porębski

KKTJ

Krzysztof

Recielski

Speleoklub Warszawski

Tomasz

Snopkiewicz

KKTJ

Sylwia

Solarczyk

Speleoklub Tatrzański

Sebastian

Styrna

KKTJ

Paulina

Szelerewicz-Gładysz

STJ KW Kraków

Sławomir

Wójciak

TKG Vertical

Ewa

Wójcik

KKTJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy