wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Leoganger Steinberge 2019

Leoganger Steinberge 2019

Opublikowano: 5-09-2019; 10:29 przez Ewelina Raczyńska

Termin: 03.08.2019-25.08.2019

 

Tegoroczna wyprawa została zaplanowana w nieco późniejszym terminie ze względu na duże opady śniegu wiosną, które jak spodziewaliśmy się mogły uniemożliwić wejście do otworów niektórych jaskiń. Po dotarciu do górnej bazy na wysokości 2300 m n. p. m. okazało się, że pokrywa śnieżna jest największa od kilkunastu lat. Mimo dużych ilości śniegu, wszystkie najważniejsze otwory były otwarte, lecz jaskinie były zasilane dużą ilością wody pochodzącej z topniejącego śniegu.

 

Wysoki poziom śniegu w kotle Nebelsbergkar - fot. Michał Ciszewski
Wysoki poziom śniegu w kotle Nebelsbergkar – fot. Michał Ciszewski

            Po ubiegłorocznym połączeniu jaskini CL-3 z Systemem Lamprechtsofen, zdecydowaliśmy, że jest to właściwy moment, aby dokonać pomiarów dokładnej lokalizacji otworów największych jaskiń w naszym rejonie działania, co planowaliśmy już od kilku lat. Pomiary prowadzone były przez trzyosobowy zespół geodetów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zostały pomierzone lokalizacje 31 punktów w terenie, z których część odpowiada otworom eksplorowanych dużych jaskiń, a pozostałe są to zastabilizowane punkty bazowe, używane w trakcie pomiarów lub przydatne do wykorzystania w przyszłości. Dokładność wykonanych pomiarów zawiera się w przedziale 2÷20 mm. Tym samym lokalizacja otworów Lamprechtsofen została określona z najlepszą dokładności spośród największych systemów jaskiniowych na świecie. Deniwelacja Systemu Lamprechtsofen została zweryfikowana i wynosi 1727 m.

 

Eksploracja w południowej części jaskini CL-3 (System Lamprechtsofen) - fot. Marcin Kubarek
Eksploracja w południowej części jaskini CL-3 (System Lamprechtsofen) – fot. Marcin Kubarek

            Działalność eksploracyjna była prowadzona w Systemie Lamprechtsofen od otworu PL92/2 i najwyższego otworu CL-3. Eksploracja od strony jaskini PL92/2 prowadzona była w oparciu o biwak zorganizowany tak jak w poprzednim roku na głębokości 400 m w stosunku do tego otworu. W czasie trwania akcji biwakowych, w ciągu za Galerią z Wąwozem, prowadzącym na południe udało się skartować 155 m, a eksploracja została zatrzymana przed kolejnym zawaliskiem możliwym do pokonania z bardzo silnym przewiewem powietrza. Kontynuowana była również eksploracja Kominów do Elki C, odkrytych w 2001 roku, gdzie po przejściu w górę systemu szczelin udało się dotrzeć do pochylni opadającej w dół, kontynuującej się na południe. W jaskini prowadzony był również ponowny pomiar znanych ciągów nowoczesnymi technikami z użyciem dalmierzy laserowych.

            Eksploracja w najbardziej wysuniętych na południe partiach jaskini CL-3 pozwoliła na sprawdzenie rejonu, gdzie można w przyszłości liczyć na zbliżenie korytarzy Systemu Lamprechtsofen do grani ograniczającej masyw od południa.

            W jaskini Furkaschacht, korek lodowy, który uniemożliwiał wejście do dalszych partii jaskini od 2006 roku roztopił się. W jaskini udało się przeprowadzić wymianę oporęczowania do głębokości ok. 220 m i wykonać ponowne kartowanie ciągu głównego do głębokości 180 m.

Pomiary geodezyjne w otworze jaskini Furkaschacht - fot. Michał Ciszewski
Pomiary geodezyjne w otworze jaskini Furkaschacht – fot. Michał Ciszewski

            Podczas wyprawy prowadzona była również eksploracja jaskini Festung Schacht, której otwór położony jest na grani ograniczającej kocioł Nebelsbergkar od zachodu, pod wierzchołkiem Schafspitze na wysokości 2424 m.  Otwór został odkryty w czasie ubiegłorocznej wyprawy, lecz ze względu na skomplikowane dojście, eksploracja postępuje powoli. Jaskinia została skartowana do głębokości 117 m, na której kończy się ciasnymi szczelinami. W studni powyżej znajdują się okna prowadzące do równoległych studni dających perspektywę dalszej eksploracji. W jaskini występuje silny ciąg powietrza.

            W sumie w trakcie wyprawy zostało wyeksplorowane i skartowane 677 m w tym 529 m w Systemie Lamprechtsofen. Tym samym system Lamprechtsofen osiągnął długość około 60,5 km.

 

Kierownik wyprawy

Andrzej Ciszewski

Uczestnicy: 

Andrzej

Ciszewski

KKTJ – kierownik

Michał

Ciszewski

KKTJ

Marcin

Czart

KKTJ

Michael

Gizler

KKTJ

Agata

Klewar

KKTJ

Marcin

Kubarek

KKTJ

Henryk

Nowacki

KKTJ

Andrzej

Porębski

Speleoklub Dąbrowa Górnicza

Włodzimierz

Porębski

KKTJ

Tomasz

Snopkiewicz

KKTJ

Łukasz

Stankowski

KKTJ

Wiesław

Wilk

KKTJ

Łukasz

Wolak

Sądecki Klub Taternictwa Jaskiniowego

Kinga

Woźniak

Sądecki Klub Taternictwa Jaskiniowego

Ewa

Wójcik

KKTJ

Bogusław

Wypych

Sądecki Klub Taternictwa Jaskiniowego

Paweł

Ćwiąkała

AGH – geodeta

Edyta

Puniach

AGH – geodeta

Mateusz

Jabłoński

AGH – geodeta

 

 

Partnerzy
Partnerzy techniczni