wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Tennengebirge 2020

Tennengebirge 2020

Opublikowano: 28-11-2020; 15:15 przez Ireneusz Królewicz

Wyprawa działała w dniach od 19.09.2020 do 03.10.2020.

W wyprawie brali udział członkowie trzech klubów:

Franciszek Kramek, Daniel Oleksy, Krzysztof Wypych, Karol Borejszo, Łukasz Woroniec, Marcin Furtak, Filip Kapiński – wszyscy ze Speleoklubu Bobry oraz Piotr Pilecki – Speleoklub Gawra, Artur Nowak – Speleoklub Gawra, Jacek Szynalski – Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy.

Pierwotny plan wyprawy w Tennengebirge przewidziany na sierpień 2020 ze względu na COVID-19 uległ zmianie. W związku z ograniczeniami w schronisku zaproponowano nam 4 miejsca noclegowe i brak dostępu do kuchni, zapadła decyzja o przesunięciu wyprawy na koniec września, mieliśmy nadzieję na to, że sytuacja poprawi się na tyle, że będziemy mogli zorganizować wyprawę na jesieni.

Po uzyskaniu wstępnej zgody od Austriaków, zatwierdzeniu planów na działalność w Jaskini Środkowej i J. Lodowej (J.A 13) oraz skompletowaniu składu, wyprawa mogła się odbyć.

Wyprawa ruszyła z Żagania w dniu 19 września z samego rana w kierunku Austrii. Po dotarciu pod austriacki masyw Tennengebirge do Abtenau i Karlalm (980 m n.p.m.), jeszcze w tym samym dniu udało się wykonać jeden transport do bazy noclegowej w schronisku Laufenerhütte na plato (1726 m n.p.m.).

W kolejnych 2 dniach zgrupowania dokonano niezbędnego transportu sprzętu i żywności potrzebnych do działalności w górach i jaskiniach.

 

Schronisko Laufenerhütte – transporty, fot. F. Kramek                      Schronisko Laufenerhütte- załamanie pogody, fot. F. Kramek

 

W następnych dniach prowadzono działalność w J. Środkowej (J. Mittehohle), zgodnie z podstawowym celem eksploracyjnym na ten rok oraz w planach było sprawdzenie J. A 13 i eksploracja powierzchniowa na plato.

Akcje jaskiniowe w J. Środkowej zaplanowano w dwóch zespołach. Zadaniem pierwszego zespołu (trzy osoby) było założenie biwaku na głębokości ok. -670 m. Drugi zespół zlikwidował resztki biwaku z -370 m i zreporęczował liny z ciągów do starego biwaku oraz wymienił część zniszczonych lin. Następnie po zaopatrzeniu biwaku w sprzęt potrzebny do działalności w jaskini i żywność, przeprowadzono akcję eksploracyjną w J. Środkowej poniżej -900 m. Akcja eksploracyjna zakończyła się na głębokości -924 m, dalsza część korytarza zablokowana była rumoszem skalnego z ciekiem wodnym. W zawalisku znajduje się ciasny przesmyk, który po rozkuciu rokuje na dalszą eksplorację. Z powodu braku sprzętu do rozkucia zacisku wycofano się do biwaku. Przeprowadzono też próbę znalezienia obejścia zacisku, co się nie udało. Następnie wycofano się z jaskini do bazy.

 

Biwak na -670, fot. P. Pilecki                                                                                  Po powrocie z dna na biwak, fot. P. Pilecki

 

Przeprowadzono też akcję do jaskini P.-A13, gdzie na głębokości ok. -20 m stwierdzono korek lodowo-śnieżny, co uniemożliwiło sprawdzenie okna w studni na głębokości ok. -110 m. Prowadzono też działalność powierzchniową, namierzono trzy otwory jaskiniowe do sprawdzenia w późniejszym terminie.

Niestety, załamanie pogody i opady śniegu (50 cm) przez 2 dni wstrzymały działalność jaskiniową. Pogoda ostatniego tygodnia nie poprawiła się, opady śniegu, deszczu ze śniegiem i mgła ograniczyła działalność wyprawy. W ostatnich dniach wyprawy przeprowadzono akcje retransportowe z Jaskini Środkowej, depozytów spod jaskini i ze schroniska, tj. sprzętu, część żywności i śmieci do samochodów na parkingu Karlalm.

Otwór J. Środkowej, fot. F. Kramek

Dobre wyszkolenie uczestników wyprawy pozwoliło na sprawne działanie na tak dużych głębokościach w jaskini z wykorzystaniem biwaku. Mieliśmy nadzieję na osiągnięcie w Jaskini Środkowej głębokości 1000 m, co się jednak nie udało, ale pozostawiliśmy otwarty problem na przyszły rok i wierzymy, że pokonamy kolejne 1000 m w Tennengebirge.

Ze względu na długotrwałe załamanie pogody nie zrealizowano wszystkich założeń wyprawy.

Dziękujemy Polskiemu Związku Alpinizmu oraz Komisji Taternictwa Jaskiniowego za wsparcie finansowe i sprzętowe wyprawy.

 

Franciszek Kramek

 

Partnerzy
Partnerzy techniczni