wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Tennengebirge 2022

Tennengebirge 2022

Opublikowano: 12-11-2022; 22:58 przez Ireneusz Królewicz | Modyfikacja: 12-11-2022; 23:01 przez Ireneusz Królewicz

 Podczas tegorocznej wyprawy w masyw Tennengebirge, która rozpoczęła się pod koniec lipca i trwała przez kolejne trzy tygodnie (29.07-20.08), tradycyjnie bazą noclegową było schronisko Laufenerhutte.

Skupiliśmy się na eksploracji Jaskini Środkowej. Po zamknięciu głównego przodka rok temu na głębokości -940 m postanowiliśmy teraz zbadać wszelkie możliwe boki odchodzące na wyższych poziomach licząc na odnalezienie nowych ciągów, które umożliwią dalsze okrycia.

Uczestnicy wyprawy:

1. Balak Adam

2. Bochynek Michał

3. Borejszo Karol

4. Chyła Łukasz

5. Cygan Krzysztof

6. Gawlas Piotr

7. Jankowski Marek

8. Jasiak Wojciech

9. Kondratowicz Rajmund

10. Michalski Wacław

11. Micheredzińska Joanna

12. Oleksy Daniel

13. Rudnicki Jakub

14. Sawicka Marta

15. Woroniec Łukasz

 

Przygotowania do eksploracji
Przygotowania do eksploracji

Po pierwszej, czterodniowej akcji eksploracyjnej w Jaskini Środkowej boczne korytarze w kaskadach na -800 m okazały się być niedrożne, a okno nad Studnią ze Słoniem na -600 m wyprowadziło nas trochę w bok względem ciągu głównego i zamknęło niemożliwym do pokonania zawaliskiem. Nadziei dodała błotna grzęda przy biwaku na -700 m, której sforsowanie po kilkudziesięciu metrach błotnych korytarzy pozwoliło osiągnąć wielką studnię z dnem zlokalizowanym na około -800 m. Dno o charakterze zawaliskowym tworzyło perspektywę dalszej eksploracji, ale kolejne akcje szybko zgasiły ten entuzjazm. W związku z tym nasze skupienie zostało przeniesione wyżej, na około -200 m do szczelinowo rozwiniętej Studni Jesiennej. Po jej przetrawersowaniu osiągnęliśmy okno, za którym otworzyła się kolejna studnia z zawaliskiem na dnie. Ostatnia akcja wyprawy doniosła, że zawalisko „puszcza”, zatem Środkowa wciąż jest na tapecie i na pewno odwiedzimy ją za rok. Obecne nadzieje są skierowane na znalezienie bocznych ciągów, aby nieco skomplikować przebieg tej wybitnie pionowej jaskini.

 

Jakub Rudnicki, Karol Borejszo, Łukasz Chyła po wyjściu z 4-dniowej akcji z jaskinii Środkowej

Poza samą pracą eksploracyjną w Środkowej odbyła się też akcja fotograficzna w Jaskini Jack Daniels oraz liczne wyprawy powierzchniowe mające na celu odkrycie nowych otworów. Jak zawsze wróciliśmy do domów z głowami zajętymi pomysłami na przyszły rok.

 

Daniel Oleksy podczas eksploracji powierzchniowej

Partnerzy