wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Kartowanie poziom II – warsztaty szkicowania

Kartowanie poziom II – warsztaty szkicowania

Opublikowano: 8-04-2022; 22:53 przez mteg | Modyfikacja: 8-04-2022; 22:54 przez mteg

Eksplorujesz i czujesz potrzebę dokumentowania jaskiń – ale nie masz oka do rysunków? Bierzesz udział w akcjach pomiarowych – ale nigdy jako notujący? Teorię niby znasz, ale boisz się, że w praktyce Twój szkic nie będzie się nadawał do druku?

Jeśli właśnie tak masz, to zapraszamy na warsztaty PZA ze … sporządzania notatek terenowych w kartowaniu jaskiniowym!

W ramach eksperymentalnych zajęć omówimy częste sytuacje topograficzne i różne możliwe sposoby ich przedstawiania na planach jaskiń. Łatwo rysuje się prosto biegnący korytarz o owalnym przekroju… ale jak narysować ukośną szczelinę? Co z meandrami? Jak oddać kształt pochylni i jak
rysować wymycia w ścianach? Sugestie, które przedstawimy, będzie można samodzielnie przetestować podczas sesji terenowych w jaskiniach jurajskich. W ramach urozmaicenia, przedstawimy też kilka technik z zakresu obróbki danych: nakładanie jaskiń na mapy (w programie QGis) i nakładanie poziomic na jaskinie (w programie Survex).

yes-you-can-frag

Szkolenie odbędzie się w weekend 4 – 5.06.2022 na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.  Kurs przeznaczony jest dla członków klubów PZA z opłaconymi składkami. Dodatkowym wymogiem jest ukończenie kursu kartowania PZA dla początkujących wg aktualnego programu (2013 lub później) lub znaczący udział w rysowaniu choć jednego planu prawdziwej jaskini.

Zgłoszenia na szkolenie (imię/nazwisko, przynależność klubowa, nr telefonu kontaktowego) prosimy wysłać na adres: mateusz.golicz na pza.org.pl. Każde zgłoszenie zostanie potwierdzone mailem zwrotnym. Szczegóły organizacyjne (miejsce, dokładny harmonogram) zostaną wysłane uczestnikom szkolenia na około tydzień przed terminem szkolenia.

Partnerzy