wróć
Polski Związek Alpinizmu

Kanin 2021

Opublikowano: 11-11-2021; 22:08 przez Ireneusz Królewicz | Modyfikacja: 11-11-2021; 22:18 przez Ireneusz Królewicz

Na przełomie lipca i sierpnia br. odbyła się XXIII letnia wyprawa STJ KW Kraków w Kanin. Ustabilizowana sytuacja epidemiczna pozwoliła na wyjazd większej liczby osób i organizację dłuższej wyprawy. Sporą przeszkodą okazała się natomiast pogoda – większą część wyjazdu dominowały deszcze, utrudniające działalność w głębiej położonych partiach jaskiń (zwłaszcza w systemie BC4-Mala Boka). Dynamiczna aura skomplikowała także funkcjonowanie naszego obozowiska. W pierwszych dniach huragan niemal całkowicie zniszczył namiot bazowy.

Kanińskie ciasnoty, fot. archiwum STJ

Studnia pod Nową Bazą

Od samego początku kontynuowaliśmy eksplorację w tej jaskini, odkrytej w 2020 roku i pogłębionej wówczas do około 100m deniwelacji. W efekcie wyprawy studnia została pogłębiona do 260 m deniwelacji i osiągnęła na chwilę obecną prawie 400 m długości. Ciąg główny, zachowujący charakter studni, kończy się co prawda zawaliskiem na głębokości ok. 240m, jednak równolegle podjęliśmy poszukiwania w trzech ciągach bocznych tej jaskini, które pozostają otwarte pod względem eksploracyjnym. W jaskini tej, z uwagi na jej położenie, liczymy na potencjalne połączenie z systemem Mala Boka-BC 4.

BC 1

W BC1 – obiekcie, który przygotowywaliśmy do eksploracji ostatnie dwa lata (m.in. udrażniając uporczywy dotąd zacisk „Szczelina Rzeźbiarzy”) – podjęliśmy w tym roku poszukiwanie nowych ciągów. Z początku skupiliśmy się na partiach poniżej wspomnianego zacisku (-108m) aż do pokrywającego dno zawaliska (-251m). Na całym tym odcinku przeprowadziliśmy kilka akcji eksploracyjnych dokładnie przeszukując ściany zlokalizowanej tam studni. Eksploracja: trawersowanie ścian studni i akcje wspinaczkowe w jej rejonie, nie przyniosła na razie spodziewanych rezultatów. Najbardziej obiecujący korytarz, rozpoczynający się kilka metrów nad dnem jaskini, jest zbyt ciasny do pokonania i udało się go rozpoznać jedynie na długości kilku metrów. Eksplorację przenieśliśmy tu do partii powyżej Szczeliny Rzeźbiarzy.

Wyjście już blisko, j. BC1, fot. D. Gromala

BC 4 – Mala Boka

W drugim tygodniu wyprawy, po uprzednim przygotowaniu biwaku, podjęliśmy próbę eksploracji w najważniejszej jaskini naszego rejonu: systemie Mala Boka-BC4. Z uwagi na pogodę zrezygnowaliśmy z działalności w najdalej położonych partiach, w okolicach potencjalnego wciąż połączenia z jaskinią Velika Boka (partie AKŚ, Absolutny Koniec Świata) i skupiliśmy się na działalności z poziomu I biwaku. Ruszyliśmy dalej z eksploracją ciągu, odkrytego zimą 2019 roku, wspinając dalej odkryty wówczas w pobliżu ciągu wodnego komin. W tej części jaskini zostało wyeksplorowane 200 metrów.

Równolegle podjęliśmy rekonesans w pobliżu Komina Brez Meja, położonego bezpośrednio przy Galerii Vilinskiej i eksplorowanego przez słoweńskich grotołazów przed 2007 rokiem. Rekonesans potwierdził nasze przypuszczenia iż partie te rozwijają się w kierunku N, co oznacza, iż znajdują się w bezpośredniej bliskości znanych nam korytarzy w jaskini BC 10. Stwarza to możliwość uzyskania połączenia z wspomnianym obiektem i tym samym spektakularnego powiększenia systemu Mala Boka – BC4. Rozpoznana przez nas podczas akcji szczelina z wyraźnym przewiewem będzie z pewnością celem naszych kolejnych działań eksploracyjnych. Obiecująca jest też perspektywa wspinaczki w górnych, ciasnych partiach Komina Brez Meja, gdzie powyżej ciasnego przełazu widać wyraźnie obszerne i ciągnące się do góry partie. Łącznie w systemie Mala Boka – BC 4 zostało pomierzonych 286 m nowych korytarzy.

Czekając na…, j. BC1, fot. M. Mucha

Oprócz wspomnianych trzech obiektów działaliśmy również w jaskiniach: Good Lood, w Szmaragdowej Studni oraz w jaskini P 49 i w Jamie Andreja. W tej ostatniej pojawiła się nowa szansa na jej pogłębienie – zlokalizowaliśmy ciasny korytarzyk w pobliżu dotychczasowego dna (-299m), co z pewnością będzie również celem eksploracyjnym w najbliższym czasie. Ponadto zlokalizowaliśmy nowe otwory na powierzchni. Łącznie udało nam się pomierzyć w tym roku 936 m nowych ciągów.

W wyprawie STJ KW Kraków w Kanin (23.07-8.08 2021) brali udział: Paweł Ramatowski (kierownik), Paweł Barczyk, Mateusz Czerwiak, Danuta Gromala, Urszula Kotewa, Michał Kuryłowicz, Magdalena Ramatowska, Marcin Struś, Dominika Trojanowska i Ewa Woźniak (wszyscy STJ) oraz Piotr Broda (Speleoklub Częstochowa). Na wyprawie gościli również Łukasz Wąchała, Piotr Wójcik oraz Kamil Zawadzki (STJ) i, tradycyjnie, Nela Mucha.

Dziękujemy KTJ PZA oraz KW Kraków za finansowe wsparcie naszej działalności eksploracyjnej.

Michał Kuryłowicz

 

Partnerzy