wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Narciarstwo wysokogórskie > Podsumowanie startów międzynarodowych Kadry Narciarstwa Wysokogórskiego

Podsumowanie startów międzynarodowych Kadry Narciarstwa Wysokogórskiego

Opublikowano: 20-05-2024; 8:59 przez Marek Karnecki | Modyfikacja: 20-05-2024; 9:00 przez Marek Karnecki

W zakończonym sezonie, który był kolejnym etapem przygotowań olimpijskich zawodnicy kadr narodowych seniorów i juniorów wystartowali praktycznie we wszystkich edycjach ISMF World Cup i ISMF Youth World Cup.

Sztab szkoleniowy postawił na 2 pary które walczyć będą o olimpijskie kwalifikacje.

ISMF World Cup

Iwona Januszyk i Jan Elantkowski oraz Anna Tybor i Jakub Bachleda Księdzularz. W poszczególnych startach składy tych sztafet zmieniały się by wybrać optymalny skład który ma większą szansę na olimpijską kwalifikacje.

W klasyfikacji generalnej ISMF World Cup w rankingu sztafet zajęliśmy 8 miejsce co pozwala z optymizmem patrzeć na kolejny przedolimpijski sezon.

W rankingu narodów uwzględniającym wszystkie starty naszych zawodników zajęliśmy 9 miejsce na 30 sklasyfikowanych krajów.

W klasyfikacji indywidualnej Iwona Januszyk zajęła świetne 8 miejsce za cały sezon.

Puchar Świata Juniorów

Po raz pierwszy nasi juniorzy wystartowali w młodzieżowym pucharze świata i od razu udało się większości wystartować we wszystkich edycjach.

Już w pierwszej odsłonie we francuskim Meribel klasę pokazała Anna Majerczyk, zajmując 8 miejsce w sprincie i 6 w indywidualu!

W kolejnej odsłonie pucharu we włoskim Bormio udało się skompletować 2 pary do sztafet – Anie Majerczyk i Wojtka Kłodę oraz Paulinę Gomolę i Mateusza Kośnego. Do finału A weszła Ania z Wojtkiem kończąc ostatecznie zawody na 8 miejscu.

W lutym odbyła się jeszcze jedna edycja w niemieckim Berchtesgaden – gdzie w indywidualu Ania Majerczyk zajęła świetne 4 miejsce.

Finałowa edycja w norweskim Molde przyniosła pierwszy finał w sprintach dla Ani Majerczyk, w którym zajęła ostatecznie 6 miejsce.

W klasyfikacji generalnej w rankingu sztafet zajęliśmy 6 miejsce!

W klasyfikacji narodów 9 miejsce.

Ania Majerczyk zajęła ostatecznie 6 miejsce w klasyfikacji za cały sezon.

Mistrzostwa Europy 2024

Mistrzostwa Europy w mijającym sezonie odbyły się bardzo wcześnie – na samym początku stycznia. Zorganizowane zostały we francuskich kurortach Flaine i Chamonix.

Do reprezentacji na zawody powołani zostali:

Iwona Januszyk, Anna Tybor, Jan Elantkowski, Jakub Bachleda Księdzularz oraz Oskar Śliwiński

Skład reprezentacji uzupełniali juniorzy – Anna Majerczyk i Mateusz Kośny.

Sztab szkoleniowy zdecydował że skupiamy się wyłącznie na startach w dyscyplinach olimpijskich czyli sprintach i sztafetach.

W sprintach najlepiej wypadły Iwona Januszyk – 17 i Anna Majerczyk 11.

W sztafecie mieszanej obydwie nasze pary – seniorska Iwona z Kubą i juniorska Ania z Mateuszem zajęli 9 miejsca.

Po okresie roztrenowania w maju rozpoczynają się przygotowania do kolejnego ważnego przed olimpijskiego sezonu.