wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Narciarstwo wysokogórskie > Sezon skiturowy się rozkręca… – 2 edycja Pucharu Polski za nami…

Sezon skiturowy się rozkręca… – 2 edycja Pucharu Polski za nami…

Opublikowano: 10-02-2022; 13:59 przez Marek Karnecki | Modyfikacja: 10-02-2022; 14:00 przez Marek Karnecki

W ostatnią sobotę 5 lutego w masywie Pilska odbyła się 2 edycja Pucharu Polski w narciarstwie wysokogórskim AD 2022. Przy sprzyjających warunkach pogodowych (umiarkowany wiatr i przyzwoita widoczność😊) na starcie 22 Pucharu Pilska w skialpinizmie zameldowało się 34 zawodników (trasa krótka) oraz 46 dwuosobowych zespołów (trasa długa) z Czech, Słowacji i Polski.

Organizatorzy zawodów (Klub Skialpinistyczny KANDAHAR) na czele z kierownikiem trasy i całą wspierającą ekipą wolontariuszy wytyczyli bardzo wymagającą, urozmaiconą oraz techniczną trasę (blisko 19 km oraz około 1900m przewyższenia) z dwoma elementami wspinaczki przez skałki przy pomocy lin poręczowych. W kategorii zespołów zawodnicy musieli pokonać 8 podejść oraz 5 odcinków z nartami na plecakach, natomiast na kadetów oraz zawodników na trasie turystyczne czekały 4 podejścia oraz 2 odcinki z nartami przy plecaku. Dla dzieci przygotowana została trasa o parametrach 3km oraz 300m D+.

Bazą zawodów były jak zawsze gościnne dla skiturowców progi Schroniska PTTK na Hali Miziowej, a nad bezpieczeństwem zawodników czuwali sędziowie na punktach kontrolnych oraz niezawodni ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

Z trasą 22 PP najlepiej poradził sobie znakomity słowacki duet: Matúš Danko – Peter Fraňo, którzy na metę dotarli po 2h i 14 min. Jako drudzy (strata 5min 49sek.) końcową linię przekroczyli Jakub Bachleda-Księdzularz i Jan Elantkowski. Podium zawodów (czas 2h 26min. 59sek.) uzupełnił team: Michał Klamut oraz Piotr Andrzejewski.

Wśród Pań triumfowały Anna Marcinkowska i Barbara Kościelniak – 3h 48min. 13sek. Drugą lokatę wywalczyły duet Danuta Frydryszczak w parze z Jolą Matłosz tracąc do zwyciężczyń blisko 7 minut. Na trzecim miejscu zostały sklasyfikowane: Agnieszka Trybała oraz Edyta Domagała – ich czas to 4h 43min.

Na trasie turystycznej najszybsi okazali się: Aneta Ługowska oraz Artur Juszczak, natomiast w kategorii kadetów Paulina Gomola i Kacper Mrowiński, a wśród dzieci zwyciężyła Antonina Rakus.

Za pomiar czasu tradycyjnie odpowiadała firma BGTimeSport i dzięki jej profesjonalizmowi oraz szybkości działania rozdanie nagród się przeprowadzić 30min po przybyciu ostatniej pary na metę.

Pełne wyniki na:

https://www.bgtimesport.pl/zawody/info/id/558

Gratulujemy wszystkim startującym zawodnikom oraz dziękujemy całej ekipie organizującej 22 Puchar Pilska w skialpinizmie!

Zawody mogły się odbyć dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z KS Kandahar oraz wsparciu:

belka2022

Już 5 marca zapraszamy na kolejną edycję Pucharu Polski w narciarstwie wysokogórskim – Memoriał Jana Strzeleckiego, który odbędzie się w rejonie Doliny Roztoki i Pięciu Stawów.

Marcin Zwoliński

KS Kandahar

 

Partnerzy