wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka skalna > Angola – nowa destynacja wspinaczkowa na mapie Afryki

Angola – nowa destynacja wspinaczkowa na mapie Afryki

Opublikowano: 10-05-2024; 14:48 przez Barbara_Batko | Modyfikacja: 10-05-2024; 20:55 przez Barbara_Batko

Z przyjemnością przekazujemy informację jaką otrzymaliśmy od Ambasadora RP w Angoli, Pana Jana Pawelca: 

Od jakiegoś czasu, Angola staje się nową destynacją wspinaczkową na mapie Afryki Centralnej. Kraj posiada w większości nieodkryte dotąd formacje skalne, z dużym potencjałem wytyczania nowych dróg.

Jednym z pierwszych wspinaczy światowego formatu, który odwiedził Angolę w celach wspinaczkowych był Alex Honnold (filmik z jego pobytu można znaleźć na platformie YouTube; znawcy tematu twierdzą, że nie odwiedził jednak najciekawszych miejsc). Obecnie, działa tu niewielka grupa obcokrajowców, przebywających czasowo w Angoli w celach zawodowych, którzy podróżują w głąb kraju i starają się opisać/zmapować miejsca do potencjalnej eksploracji.

 

W sierpniu odbędzie się również, pierwszy w historii Angoli – jak przypuszczam – festiwal wspinaczkowy. Poniżej, wklejam link do krótkiej informacji na temat działalności wspomnianej grupy, jak i do strony internetowej, gdzie można znaleźć szczegóły dotyczące sierpniowego festiwalu:

https://www.8a.nu/news/route-development-and-further-potential-in-angola-gnku5

https://climbangola.com/

Animatorem działań grupy wspinaczy na miejscu jest Nathan Cahill, ob. USA. Za jego zgodą, podaję jego numer telefonu do ew. kontaktu (jest dostępny via WhatsApp): +1 (616) 425-9357. Załączam również parę zdjęć wykonanych przez członków grupy (również za ich zgodą), oczywiście z zastrzeżeniem praw autorskich.

Będę wdzięczny za rozpowszechnienie tej wiadomości w środowisku wspinaczkowym. Ambasada RP w Luandzie pozostaje do dyspozycji i chętnie odpowie na wszelkie pytania.

Łączę wyrazy szacunku,
Jan Pawelec
Ambasador

*Ambasada RP w Luandzie*
Rua Damião de Góis 64, Alvalade
C.P. 1340 Luanda, Angola
Tel.: +244 222 32 71 99 <tel:+244%C2%A0222%2032%2071%2099>
https://www.gov.pl/web/angola-pt <https://www.gov.pl/web/angola-pt>

 

Partnerzy