wróć
Polski Związek Alpinizmu

Bogdanka MANASLU Polish Expedition 2018

Opublikowano: 3-09-2018; 14:42 przez Emilia Karnecka

Informacja Prasowa

4 września 2018 rusza Polska wyprawa na Manaslu (8.156m n.p.m.) – ósmy pod względem wysokości szczyt świata. Wyprawa zakłada zdobycie głównego wierzchołka oraz wierzchołka Manaslu East (Pinnacle) (7.895m n.p.m.). Ekspedycja jest częścią planu przygotowawczego, w ramach Programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.

Pod kierownictwem Rafała Froni, wyprawa ruszy 4 września z Polski do Nepalu, gdzie spędzi ponad 40 dni. Plan wyprawy zakłada w pierwszej kolejności aklimatyzację na drodze normalnej z zastosowaniem wariantu 4 obozów i zdobyciem wierzchołka głównego.
Kolejny cel to zdobycie wierzchołka Manaslu East i powtórzenie w stylu alpejskim drogi sprzed 32 lat (Kukuczka-Hajzer), jako forma upamiętnienia dwóch wybitnych postaci, bez których współczesny polski himalaizm nie istniałby. Zejście planowane jest w formie trawersu do drogi normalnej.
Jednak nadrzędnym celem jest zdobycie doświadczenia wysokogórskiego dla części uczestników w ramach przygotowań do kolejnych wypraw (przykładowo: noclegi minimum na wysokości 7.400m n.p.m.) Ekspedycja na Manaslu otwiera etap długofalowych przygotowań do kolejnej zimowej próby zdobycia wierzchołka K2 (8.611m n.p.m.) – ostatniego niezdobytego zimą ośmiotysięcznika.

W skład wyprawy wchodzą:
1. Rafał Fronia – Sudecki KW
2. Paweł Michalski – Łódzki KW
3. Damian Bielecki – KW Katowice, Sakwa
4. Mariusz Lange -KW Katowice
5. Paweł Kopeć – Świętokrzyski Klub Alpinistyczny
6. Grzegorz Bielejec – KW Katowice, KW Lublin
7. Krzysztof Stasiak – KW Lubin
8. Piotr Głowacki – KW Katowice

Wyprawa odbędzie się w okresie po-monsunowym: 4.09 – 17.10.2018. Przewidujemy, że wyprawa będzie trwała – 43 dni zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, akcja i potencjalny atak szczytowy w zależności od szybkości aklimatyzacji i warunków pogodowych podczas akcji górskiej planowany jest na okres 5-12 października.

Partnerem Programu Himalaizm Zimowy 2016 -202 oraz Sponsorem Generalnym Wyprawy został producent węgla kamiennego Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

Aktualne informacje na wyprawie będą pojawiać się na profilu Polski Himalaizm Zimowy, Polski Związek Alpinizmu oraz na stronie polskihimalaizmzimowy.com a także www.pza.org.pl

Partnerzy
Partnerzy techniczni