wróć
Polski Związek Alpinizmu

Przyznano KOLOSY 2017

Opublikowano: 12-03-2018; 9:07 przez Emilia Karnecka | Modyfikacja: 15-03-2018; 12:06 przez Jolanta Głowacka

W dziedzinie alpinizm KOLOSA otrzymał Marek Raganowicz „za świetne stylowo, samotne wytyczenie dwóch nowych dróg „MatraMandala” i „Secret of Silence” na Ziemi Baffina. Alpinista spędził na pionowych, arktycznych urwiskach 30 dni, wykazując się nieprawdopodobną wytrzymałością na ekstremalne warunki i umiejętnością wyszukiwania nowych logicznych linii”.

Wyróżnienia otrzymali:

Konrad Ociepka, Wojciech Malawski, Marcin Tomaszewski oraz Sławomir Ejsymont i Mateusz Solecki

za eksploracyjną wyprawę na zachodnie wybrzeże Grenlandii. Najlepszym wynikiem osiągniętym podczas ekspedycji było poprowadzenie nowej, trudnej technicznie drogi „Night Watch”;

Karolina Ośka i Michał Czech

za klasyczne przejście drogi „Freerider” na El Capitanie w Dolinie Yosemite. Mimo braku akcentu eksploratorskiego, Kapituła doceniła jakość prelekcji i aspekt popularyzacji trudnej, klasycznej wspinaczki big-wallowej.

SUPERKOLOSA otrzymała Anna Czerwińska – „za całokształt dokonań dla wybitnej himalaistki, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i pierwszej Polki, która osiągnęła Koronę Ziemi”.

W dziedzinie eksploracja jaskiń KOLOSA otrzymał Speleoclub Wrocław za „za eksplorację jaskiń w górach Picos de Europa. W jej efekcie osiągnięto deniwelację 957 m w jaskini Sistema Cemba Vieya, dzięki czemu stała się ona najgłębszą spośród wszystkich jaskiń eksplorowanych przez polskie wyprawy w tych górach”.

Wyróżnienie trafiło do Uczestników wyprawy Prokletije 2017 (Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego Poznań i Speleoklub Świętokrzyski) za „osiągnięcie deniwelacji 696 m w Jaskini Górniczej, dzięki czemu stała się ona najgłębszą znaną jaskinią w górach Prokletije.”

Partnerzy
Partnerzy techniczni