wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Związek > „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz” – wydarzenia towarzyszące

„Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz” – wydarzenia towarzyszące

Opublikowano: 16-01-2024; 15:33 przez Barbara_Batko | Modyfikacja: 18-01-2024; 8:51 przez Barbara_Batko

Wtorkowe spotkania z Wojtkiem Kłapcią z bielskiej, rodzinnej firmy Pajak, która w 2023 roku obchodziła 40-lecie istnienia firmy oraz zdobyła nagrodę główną w konkursie „Śląska Recz” dla śpiwora Radical 16H. Partner wystawy w swej uprzejmości i z misją propagowania idei dobrego designu przekazał nagrodzony produkt do zbiorów Muzeum Śląskiego, wzbogacając muzealną kolekcję designu po 1990 roku. Przed nami trzy spotkania z tym niezwykłym młodym człowiekiem, który podzieli się z nami swoją wiedzą na tematy:

16.01.2024 – Wojciech Kłapcia, Pajak: Nowe technologie w branży outdoor

23.01.2024 – Wojciech Kłapcia, Pajak: Współczesne wzornictwo przemysłowe w branży outdoor

30.01.2024 – Wojciech Kłapcia, Pajak: Wpływ produkcji i działalności outdoor na środowisko

Wszystkie spotkania odbędą się w Sali audytorium o godz. 18.30 i będą tłumaczone na PJM.
Bilety: 1 zł do kupienia na www.muzeumslaskie.pl lub w kasach.

Na uczestników spotkań czekać będą niespodzianki i wyzwania!

Chętni będą mogli spróbować swych sił w zawodach pakowania śpiwora na czas, a ci, którzy osiągną najlepszy wynik, dostaną nagrody rzeczowe od partnera wystawy.

Aktualne rekordy świata wynoszą: 31,2 sekund dla pań i 21,86 sekund dla panów.

Wydarzenia w lutym i marcu

20.02.2024 – Janusz Borowiec, Majesty: O eko-odpowiedzialności w produkcji sprzętu do turystyki górskiej. Case study konkursu Skis Re//Defined
/ poziom -4, Audytorium, godz. 18:30 / Spotkanie tłumaczone na PJM
Bilety: 1 zł

Janusz Borowiec – założyciel gdańskiej marki Majesty, oddany narciarz i zwolennik freeskiingu z pasją do kształtowania trendów na rynku narciarskim. Opowie o ekoodpowiedzialności i ekomanifeście przyświecającym marce, która jest liderem w produkcji nart freeridowych oraz organizatorem konkursu Skis Re//Defined. Celem konkursu jest promowanie idei upcyklingu, czyli nadawania drugiego życia zużytym nartom, aby produkt nie był cenniejszy od wykorzystanych do jego produkcji surowców. Uczestnicy konkursu, prezentując swoje pomysły z zakresu wzornictwa użytkowego, przyczyniają się do zmniejszenie zużycia surowców naturalnych oraz maksymalnego ograniczenia odpadów.

27.02.2024 – Jan Krzysztof, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe: Ocena ryzyka w górach – zacznijmy od Tatr
/ poziom -4, audytorium, godz. 18.30 / Spotkanie tłumaczone na PJM
Bilety: 1 zł

Jan Krzysztof – naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, z którym jest związany od ponad 20 lat. Wykład obejmować będzie wprowadzenie do tematyki zagrożenia lawinowego w Tatrach i metod oceny ryzyka podczas aktywności zimą w terenie. By móc w pełni korzystać z tych metod, konieczne jest pogłębienie tematu na specjalistycznych kursach lawinowych, ale mamy nadzieję, że to wprowadzenie zachęci do udziału w szkoleniach osoby zainteresowane szeroko rozumianą turystyką zimową i skialpinizmem.

5.03.2024 – Eliza Kubarska: O pracy nad górskimi filmami dokumentalnymi
/ poziom -3, sala C, godz. 18.30
Bilety: 1 zł

Eliza Kubarska – autorka filmu prezentowanego na wystawie Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz, alpinistka, podróżniczka, artystka, reżyserka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Rzeźby i Pracownia Multimedialna prof. G. Kowalskiego), Szkoły Wajdy w Warszawie oraz Liceum Plastycznego w Łodzi. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Autorka nagradzanych na świecie filmów dokumentalnych. Debiutowała w 2010 roku obrazem Co się wydarzyło na wyspie Pam. Film Badjao. Duchy z morza (dla ARTE/ZDF) realizowany na morzach i pod wodą wokół Borneo (zdobywca m.in. Nagrody Jury na prestiżowym festiwalu Hot Docs w Kanadzie). K2. Dotknąć Nieba (HBO) – zdobywca ponad 20 międzynarodowych nagród. Jej ostatni film Ściana Cieni stał się najczęściej nagradzanym filmem polskim o tematyce górskiej (ponad 30 nagród międzynarodowych). Obecnie Eliza prowadzi prace nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym o Wandzie Rutkiewicz. Jako alpinistka, w zespole ze swoim mężem Davidem Kaszlikowskim, ma na koncie realizację kilkunastu wypraw, m.in. na Grenlandię, w Karakorum, Atlas Wysoki, do Mali czy tropikalnych dżungli Malezji lub pustynnych gór Jordanii. Autorka zdjęć specjalnych (ekspedycje górskie i podwodne). Założycielka studia filmowego Vertical Vision Film Studio (od 2008). Laureatka Alliance for Mountain Film Grand Prize 2023 – międzynarodowego wyróżnienia przyznawanego twórcom filmów górskich za wyjątkowy wkład w historię kina górskiego. Eliza jest jedyną kobietą wśród dotychczasowych laureatów.

22.03.2024 – dr Katarzyna Gębarowska: O fotografii pejzażowej kobiet
/ poziom -3, sala C, godz. 18.30
Bilety: 1 zł

Dr Katarzyna Gębarowska – współkuratorka wystawy Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz. Miłośniczka starych zdjęć, badaczka historii fotografii, kuratorka wystaw fotograficznych, wydawczyni książek, fotografka. Kuratorka wystawy Eros i Tanatos. Bydgoskie pionierki fotografii zawodowej w Bydgoszczy 1888–1945. Współautorka książek Kobiety Fotonu (2018) oraz Zawód: fotografistka (2019), wyróżnionej w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2019. Zwyciężczyni drugiej nagrody w konkursie CAS Odkryj swoje archiwum. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Właścicielka Galerii „Fotografistka” w Bydgoszczy. Od 2015 dyrektorka Vintage Photo Festival – Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej.

Partnerzy