wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Związek > Spojrzenie z góry. Archwium Wandy Rutkiewicz – prelekcje towarzyszące

Spojrzenie z góry. Archwium Wandy Rutkiewicz – prelekcje towarzyszące

Opublikowano: 20-02-2024; 10:00 przez Magda_Dacy | Modyfikacja: 23-02-2024; 12:07 przez Tomek Mazur

We wtorek 20.02 o godz. 18:30 w sali audytorium Muzeum Śląskiego odbędą się kolejne wydarzenia towarzyszące wystawie „Spojrzenie z góry. Archwium Wandy Rutkiewicz”. W programie prelekcje:

  • Janusz Borowiec, Majesty: O eko odpowiedzialności w produkcji & case study konkursu dla młodych kreatywnych Skis Re//Defined
  • Magdalena Niziołek, Muzeum Śląskie: Eko design w kolekcji Muzeum Śląskiego.

Ekspozycja pokonkursowych obiektów z I i II edycji konkursu pSkis Re//Defined rezentowana jest w holu kasowym w budynku głównym Muzeum Śląskiego.

Rozmawiać będziemy o:

  • Doświadczeniach w organizowaniu konkursu kierowanego do młodych, kreatywnych osób.
  • Współpracy z artystami przy tworzeniu wyjątkowych kolekcji.
  • Ekoodpowiedzialności.
  • Ekomanifeście przyświecającym marce.

Spotkanie poprzedzi krótka prelekcja Magdaleny Niziołek, która swoje zainteresowania badawcze skupia wokół rzemiosła artystycznego, designu i plakatu polskiego. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jak ważne i czy w ogóle ważne i potrzebne są konkursy dla młodych projektantów oraz jakie eko obiekty, często wyłonione właśnie w takich konkursach, posiada w swojej kolekcji Muzeum Śląskie, które od 2020 roku buduje kolekcję designu współczesnego, a pośród nabytków znajdują się także obiekty związane właśnie z szeroko pojętym eko designem.

Janusz Borowiec – założyciel gdańskiej marki Majesty, oddany narciarz i zwolennik freeskiingu z pasją do kształtowania trendów na rynku narciarskim. Opowie o ekoodpowiedzialności i ekomanifeście przyświecającym marce, która jest liderem w produkcji nart freeridowych oraz doświadczeniach w organizowaniu konkursu Skis Re//Defined dla młodych, kreatywnych osób. Celem konkursu jest promowanie idei upcyklingu, czyli nadawania drugiego życia zużytym nartom, zwrócenie uwagi na surowiec, aby produkt nie był cenniejszy od wykorzystanych do jego produkcji surowców. Uczestnicy konkursu, prezentując swoje pomysły z zakresu wzornictwa użytkowego, przyczyniają się do zmniejszenie zużycia surowców naturalnych oraz maksymalnego ograniczenia odpadów.

Magdalena Niziołek – historyk sztuki, kurator wystaw, kustosz Działu Sztuki Muzeum Śląskiego w Katowicach, która swoje zainteresowania badawcze skupia wokół rzemiosła artystycznego, designu i plakatu polskiego.  Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jak ważne i czy w ogóle ważne i potrzebne są konkursy dla młodych projektantów oraz jakie eko obiekty, często wyłonione właśnie w takich konkursach, posiada  w swojej kolekcji Muzeum Śląskie, które od 2020 roku buduje kolekcję designu współczesnego, a pośród nabytków znajdują się także obiekty związane właśnie z szeroko pojętym eko designem.

 

jury1 — kopia

 

_O3A5711 — kopia

Partnerzy