wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Związek > Święto wspinaczki w Lubinie

Święto wspinaczki w Lubinie

Opublikowano: 3-10-2023; 12:33 przez Jolanta Głowacka | Modyfikacja: 3-10-2023; 12:34 przez Jolanta Głowacka

Blisko 100 zawodników wystartowało w X MEMORIALE IWONY BUCZEK, MISTRZOSTWACH LUBINA WE WSPINANIU NA TRUDNOŚĆ, które odbyły się 30 września w Lubinie. Równocześnie rozegrano finał PUCHARU POLSKI W PROWADZENIU. Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Miłośników Gór, a Patronem Honorowym Polski Związek Alpinizmu.

 

Od 10 lat na lubińskim Kielichu spotykają się zawodnicy z całej Polski (m.in. Krakowa, Wrocławia, Szczecina, Tarnowa, Warszawy), aby sprawdzić swoje umiejętności na wymagającym obiekcie, spotkać się z innymi wspinaczami
i uczcić pamięć tragicznie zmarłej Iwony Buczek.

Iwona była wspaniałą, radosną, kochającą góry i życie dziewczyną. Miała wielki talent do wspinaczki, jestem przekonany, że była przed nią sportowa kariera. Trudno było nam się pogodzić z Jej nagłą śmiercią, stąd pomysł na organizację Memoriału ku pamięci Iwony – wyjaśnia Marcin Królak, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Gór.

10 edycja Memoriału miała wyjątkową rangę. Zawody były Otwartymi Mistrzostwami Lubina we Wspinaniu na Trudność, przeprowadzona zastała także finałowa edycja Pucharu Polski w Prowadzeniu.

Cieszę się, że Polski Związek Alpinizmu dostrzegł potencjał naszych zawodów
i Lubina, słusznie określanego mianem Miasta Mistrzów. Puchar Polski
w oczywisty sposób podnosi sportowy poziom zawodów, chociaż chcę podkreślić, że w Memoriale zawsze startują świetni zawodnicy z klubów całej Polski. Na potwierdzenie powiem, że były u nas również siostry Aleksandra i Natalia Kałuckie, teraz zdobywające laury na światowych imprezach
– podkreśla Stanisław Barabaś, Stowarzyszenie Miłośników Gór.

W tegorocznej rywalizacji najlepsza wśród kobiet okazała się Katarzyna Kowal z WOW Zerwa Wrocław, klasyfikację mężczyzn wygrał Mateusz Baran z Korony Kraków. Także Ci zawodnicy wygrali konkurs Pucharu Polski. W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Jagoda Podgórni chłopców Filip Krupa, oboje z klubu Rock Brothers Wrocław.

Zawody fantastyczne, niesamowite doświadczenie, wspaniała organizacja. Najtrudniejsze było zmierzenie się z tą przestrzenią Kielicha, z tym powietrzem. Wspaniałe drogi i naprawdę fajne wspinanie. Warto przyjechać do Lubina
i polecam to miejsce każdemu na przyszły rok
– podsumowuje Katarzyna Kowal.

Było świetnie. Stowarzyszenie Miłośników Gór działa na najwyższym poziomie. Chce się tu przyjeżdżać, chce się startować. Zawody i atmosfera są rewelacyjne. Bardzo wszystkim dziękuję – dodaje Mateusz Baran.

Tradycyjnie Memoriałowi towarzyszył Meeting Highlinowy. Kibice obejrzeli również pokaz ratowników górniczych z KGHM Polska Miedź SA oraz występ mistrzyni świata w akrobacjach na szarfie Aleksandry Fąfary. Wolontariusze HDK „SERCE GÓRNIKA” zachęcali do honorowego krwiodawstwa i rejestracji w bazie dawców szpiku kostnego.

Klasyfikację Mastersów wygrał Grzegorz Mielczarek. Najlepszym zawodnikiem Stowarzyszenia Miłośników Gór został Mateusz Piechota, a Gminy Lubin Aleksandra Jeremiejko. Kolejny XI Memoriał Iwony Buczek odbędzie się 28 września 2024 r. Już dziś zapraszamy!

 

Partnerzy