wróć
Polski Związek Alpinizmu

Ubezpiecz się na sezon

Opublikowano: 5-07-2017; 9:32 przez Marek Karnecki

Zanim wyruszysz na podbój gór, musisz mieć pewność, że jesteś odpowiednio chroniony. Chodzi nie tylko o sprzęt, jaki ze sobą zabierzesz, ale też o ubezpieczenie, które zapewni dobrą ochronę w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

BP-logo na FB

Przygotowane z myślą o fanach górskich wypraw ubezpieczenie Bezpieczny Powrót jest ważne przez 365 dni od daty złożenia wniosku. Oznacza to, że można je uruchomić w dowolnym momencie w roku i będzie obowiązywać przez 12 miesięcy. Jest to opłacalne zwłaszcza dla tych, którzy na pierwszy wyjazd w danym roku decydują się wiosną lub latem.

Gdy zbliża się termin zakończenia polisy, otrzymasz powiadomienia o konieczności wznowienia ubezpieczenia. Jednak na wszelki wypadek zawsze przed wyjazdem warto sprawdzić, czy polisa jest wciąż ważna – jeśli przegapiłeś przypomnienia ubezpieczyciela, zdążysz ją jeszcze odnowić i zapewnić sobie odpowiednią ochronę na wyprawę. Co ważne polisę dostaniesz na swojego emaila, otrzymujesz więc od razu potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia. Na kartę trzeba zaczekać klika dni – dostarczana jest pocztą.

Pamiętaj o NNW

Przypominamy Bezpieczny Powrót za roczną składkę 221 zł gwarantuje pakiet 6 ubezpieczeń:

  • akcję ratunkową,
  • koszty leczenia,
  • transport do kraju,
  • OC za szkody na osobie i na mieniu,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • pomoc prawną.

Dodatkowo można wykupić rozszerzenia, a najważniejsze to Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków, oznacza to wypłatę świadczeń również w przypadku m.in. kontuzji. Co ważne ubezpieczenie NNW obejmuje zdarzenia będące efektem uprawiania tzw. sportów wysokiego ryzyka, a więc także wspinaczkę, speleologię, freeride i trekking. Pełną listę sportów znajdziesz na stronie bezpiecznypowrot.pl.

Warta podkreślenia jest bardzo korzystna składka za wykupienie tego ryzyka. Przykładowo wybierając sumę 50 tys. trzeba dopłacić tylko 40 zł za rok. Korzystna jest także forma naliczania odszkodowania. Ubezpieczyciel płaci za każdy procent orzeczonego uszczerbku na zdrowiu. Co to oznacza w praktyce? Otóż gdy w czasie wyprawy złamiemy rękę i lekarz stwierdzi 10 proc. uszczerbek, to przy sumie ubezpieczenia 50 tys. zł dostaniemy 5 tys. zł odszkodowania. Im wyższa suma na polisie, tym wyższe zadośćuczynienie. Jeśli ktoś zdecydował się na sumę 1 milion zł, to za tę samą kontuzje otrzyma kwotę 100 tys zł.

Karta ICE

Do każdej polisy Bezpieczny Powrót dodawana jest także karta ICE, pozwalająca na szybszą pomoc i kontakt z bliskimi poszkodowanego.

ICE to skrót od angielskiego „in case of emergency”, oznaczającego „w razie wypadku”. Na takiej karcie zamieszcza się swoje imię i nazwisko, PESEL i grupę krwi oraz ewentualne informacje o alergiach i chorobach przewlekłych. Ponadto wpisujemy na niej dane osób, z którymi chcemy, aby skontaktowano się, gdy coś nam się stanie.

Czy EKUZ nie wystarczy?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, często bywa wskazywana jako alternatywa dla ubezpieczenia podróżnego. Jednak należy pamiętać, że karta ta obowiązuje tylko na terenie państw członkowskich UE/EFTA i obejmuje znacznie mniejszy zakres ochrony.

W dodatku posiadaczom EKUZ, NFZ refunduje tylko koszt świadczeń, które ubezpieczony w danym kraju otrzymałby bezpłatnie, co może oznaczać obowiązek opłacenia części kosztów leczenia.

Legitymujący się EKUZ traktowani są jak obywatele korzystający z publicznej służby zdrowia, więc skorzystają tylko z państwowych placówek (lub tych, które posiadają stosowne umowy), a np. w Czechach będą musiały pokryć pełen koszt pomocy Horskiej Sluzby. Z ubezpieczeniem Bezpieczny Powrót nie ma takich problemów.

Więcej o ubezpieczeniu znajdziecie na stronie www.bezpiecznypowrot.pl

A w razie pytań piszcie i dzwońcie.
22 100 26 00
sport@iexpert.pl

Partnerzy