wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Związek > „W górę” – realizacja projektu w 2023 roku

„W górę” – realizacja projektu w 2023 roku

Opublikowano: 3-01-2024; 17:04 przez Barbara_Batko | Modyfikacja: 12-01-2024; 19:54 przez Magda_Dacy

450 dzieci w 9 lokalizacjach w całej Polsce wzięło udział w tegorocznej edycji ogólnopolskiego projektu „W górę”. Ma on na celu popularyzację wspinaczki sportowej wśród najmłodszych. Jest cyklicznie realizowany przez Polski Związek Alpinizmu dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Jak co roku, uczniowie szkół podstawowych mogli uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach wspinaczkowych prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów i trenerów. Dzieci poznawały całe bogactwo doświadczeń, jakie daje ten sport – zdobywały rzetelną wiedzę realizując zajęcia na boulderowniach i ścianach wysokich, ale też mogły zasmakować nowych wrażeń i emocji na wyjazdach w skały i pierwszych zawodach towarzyskich. Kluby otrzymały solidne wsparcie sprzętowe pozwalające wyposażyć uczestników w niezbędne akcesoria, a instruktorom prowadzić ciekawe i urozmaicone treningi.  Zakupiono kilkadziesiąt zestawów asekuracyjnych i lin oraz zaopatrzono ściany w liczne zestawy chwytów.

Projekt funkcjonuje już 9 lat, jednak w roku bieżącym, dzięki zwiększeniu wsparcia Ministerstwa Sportu i Turystyki, znacznie wzrosła skala realizacji. W zajęciach uczestniczyło blisko 450 dzieci w 9 lokalizacjach – Krakowie, Rzeszowie, Lublinie, Kielcach, Łodzi, Poznaniu, Gliwicach, Gierałtowicach i Wieliczce. Treningi prowadzone były dzięki zaangażowaniu ponad 40 instruktorów i wolontariuszy, którzy spędzili z dziećmi niemal 2500 godzin na ścianach i na wyjazdach w skały.

Zajęcia cieszyły się wielkim zainteresowaniem dzieci i rodziców. Niemal we wszystkich lokalizacjach dostępne miejsca zapełniały się bardzo szybko. Wśród chętnych byli zazwyczaj uczniowie okolicznych szkół, w Łodzi do udziału zaproszono podopiecznych lokalnego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Choć dla większości młodych uczestników było to pierwsze spotkanie z naszym sportem, już widać, że może to być dla nich początek życiowej przygody. Część małych wspinaczy dołączy do regularnych sekcji prowadzonych przez kluby, a być może w przyszłości do sekcji sportowych.

Taki też cel przyświeca całości projektu – ma on dawać szansę poznania wspinaczki jak największej grupie dzieci, w tym tych, które ze względu na różne ograniczenia czy po prostu brak informacji nie miałyby możliwości okazania swego talentu. Chcemy by był on bazą wypadową na drodze wspinaczkowego rozwoju dla, być może, przyszłych mistrzów, mistrzyń i olimpijczyków.

Zamykamy edycję realizowaną w 2023 roku, jednak już wkrótce ruszy projekt na 2024 rok. Na bazie tegorocznych doświadczeń i informacji zebranych od realizatorów przygotowujemy nową edycję, do udziału w której zapraszamy wszystkie kluby zrzeszone w PZA. Zachęcamy do śledzenia informacji pojawiających się na stronie.

Projekt pod auspicjami Polskiego Związku Alpinizmu jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Program „Sport wszystkich dzieci” z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Beneficjenci nie pobierają odpłatności za udział w zajęciach.

01_znak_podstawowy_kolor_biale_tlo

Partnerzy