wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Związek > Warsztaty z parawspinaczki – relacja z Krakowa!

Warsztaty z parawspinaczki – relacja z Krakowa!

Opublikowano: 26-03-2024; 11:01 przez Barbara_Batko

W dniach 20 oraz 21 marca na krakowskim MOODzie odbyły się dwudniowe warsztaty dla Sekcji Wspinaczkowej KS Korona dotyczące wspinaczki osób z niepełnosprawnościami. Warsztaty prowadziła Anna Radziejowska – pełnomocnik PZA ds. sportu osób z niepełnosprawnościami. 

W trakcie dwóch intensywnych dni instruktorzy i trenerzy zapoznali się z wieloma aspektami parawspinaczki – od miękkich kompetencji – jak rozmawiać z OzN, jak pytać o ich schorzenia po praktyczne ćwiczenia z technik asekuracji. Omawiana była również klasyfikacja IFSC dotycząca parawspinaczki oraz bezpieczeństwo prowadzenia zajęć z osobami z niepełnosprawnościami w kontekście medycznym oraz prawnym.

W warsztatach brały udział również osoby z niepełnosprawnościami – Zawodniczka Stowarzyszenia Skocznia z silną dysfunkcją wzroku oraz uczestniczka z Krakowa, po amputacji poruszająca się na wózku, których obecność i zaangażowanie pomogły lepiej zrozumieć z jakimi barierami stykają się OzN. Zawodniczki zgodziły się również na to, aby uczestnicy szkolenia ćwiczyli z nimi samą metodykę wspinania, co było dużą wartością dodaną do szkolenia. Warto podkreślić, że temat spotkał się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników, co pozytywnie rokuje, jeśli chodzi o rozwój parawspinaczki w Polsce.

Wiedzą dzielili się również eksperci partnera warsztatów AMC Petzl Polska – Bogusław Kowalski, Bartosz Baran oraz Jakub Radziejowski.

Warsztaty miały honorowy patronat Polskiego Związku Alpinizmu.

Partnerzy