wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka sportowa > Krakowska Korona przyjazna młodym kadrowiczom

Krakowska Korona przyjazna młodym kadrowiczom

Opublikowano: 25-04-2021; 14:08 przez Tomek Mazur

Gdzieś pomiędzy siermiężnymi budynkami Klubu Sportowego „Korona”, ukryte pomiędzy kolumnami bocznej elewacji, za obdartym z części rowerem przypiętym do stojaka i spłowiałymi flagami reklamowymi, znajdują się niepozorne schody prowadzące w dół do solidnych drzwi z ostrzegawczym czerwonym znakiem: „Stop. Nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. Czy skryte wejście do słynnej koroniarskiej Piwnicy stanowi barierę nie do pokonania? Zdecydowanie nie dla członków Młodzieżowej Kadry Narodowej PZA. A co więcej, wszyscy nasi młodzi kadrowicze mogą korzystać i trenować na ścianach Sekcji Wspinaczkowej KS Korona bez opłaty wejściowej!

7F4E6CA8-A7BA-4B5C-8EE8-07184BCDBAC3

Lata 80 i 90 były okresem przełomowym w rozowoju wspinania. Pokonywanie kolejnych barier wspinaczkowych w skałach, poprzez podnoszenie poziomu trudności dróg wspinaczkowych, zmiana stylu ich prowadzenia z „wędki” na prowadzenie z dołem oraz pierwsze próby OS na drogach – wszystko to budziło chęć podnoszenia swoich granic możliwości, a tylko dzięki regularnemu treningowi można było to osiągnąć. Brakowało tylko zaplecza treningowego w którym można by było ćwiczyć przez cały rok, ponieważ warunki pogodowe w Polsce pozwalały na wspinanie tylko od kwietnia do października. W 1990 roku trójka zmotywowanych wspinaczy – Andrzej i Iwona Marciszowie oraz Bogdan Górka – postanowiła wykorzystać puste przestrzenie po basenie wioślarskim i stworzyć tam jedną z pierwszych ścian wspinaczkowych w kraju. Bardzo szybko okazało się, że stała się najsłynniejszą bazą do trenowania wspinaczki w Polsce. Nie bez powodu nazywają Koronę „kuźnią mocy”, w jej piwnicach kształtują się i rozwijają utalentowani wspinacze – od ponad trzech dekad zdobywający przysłowiowe worki medali na zawodach najwyższej rankingi w Polsce oraz dokonujący światowej klasy przejść skalnych.

I tak, aż po dziś… A teraz również młodzi kadrowicze mogą wykuwać swoją moc z najlepszymi.

Dzięki współpracy PZA ze wspomnianą sekcją, której celem jest ustawiczne poprawianie warunków i możliwości szkolenia, członkowie Młodzieżowej Kadry Narodowej mogą korzystać z obiektu bezpłatnie. Ściana dostępna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 18-22, a w pozostałych terminach po uzgodnieniu z Maćkiem Oczko lub Maćkiem Dobrzańskim. Niepełnoletni zawodnicy kadry mogą trenować tylko w obecności swojego trenera/opiekuna.

496B7A54-3C09-427A-BC02-F6190A36792D

Powyższa inicjatywa jest nawiązaniem do akcji podjętej przez Jacka Czecha przed 12 laty: „Junior Kadry to Gość”, w której ściany wspinaczkowe umożliwiały bezpłatny dostęp dla młodych kadrowiczów. Wówczas w programie wzięło udział 17 obiektów z całej Polski. Czy obecna inicjatywa będzie równie szeroka? Zapraszamy wszystkich do współpracy i promocji akcji.

6E87513E-BE05-44DD-9008-500C026F15B4

Partnerzy
Partnerzy techniczni