wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Związek > Warsztaty z parawspinaczki – relacja z Poznania

Warsztaty z parawspinaczki – relacja z Poznania

Opublikowano: 10-05-2024; 13:46 przez Barbara_Batko | Modyfikacja: 10-05-2024; 13:50 przez Barbara_Batko

.. i nie tylko! Na kolejne warsztaty dotyczące wspinaczki z osobami z niepełnosprawnościami (OzN) do Poznania zjechali instruktorzy z klubów z całej Polski. W dniach 23 oraz 24 kwietnia na zaproszenie KW Poznań – Anna Radziejowska oraz Paweł Grenda z PZA, w towarzystwie Jakuba Radziejowskiego jako przedstawiciela AMC Petzl Polska wprowadzali kolejnych instruktorów w aspekty związane ze specyfiką pracy z parawspinaczami. Na warsztaty przyjechała również – Agnieszka, osoba z niepełnosprawnością.

Historia Agnieszki świetnie obrazuje to, dlaczego takie warsztaty są potrzebne. Agnieszka jest amputantką i od urodzenia porusza się na wózku. Ponieważ jest osobą aktywną od dawna chciała się powspinać. Jakiś czas temu obdzwoniła kilka ścianek w Polsce, ale nie trafiła na nikogo, kto wiedziałby jak się z nią wspinać. I dlatego przy okazji podróży do Niemiec, znalazła organizację z Badenii-Wirtembergii, gdzie instruktorzy wspinaczki zabrali ją na ściankę.

I dlatego, jako Polski Związek Alpinizmu wraz ze Stowarzyszeniem Skocznia, popularyzujemy temat wspinaczki osób z niepełnosprawnościami. Tym razem w Poznaniu, gdzie przedstawiciele KW Poznań, KW Szczecin, KW Zielona Góra, KW Trójmiasto i Fundacji Sprawne Wspinanie mieli okazję zgłębić temat pod kątem technicznych, medycznym i komunikacji z OzN.

Blokline Grupowe1

Grupa uczestników była liczna i bardzo zaangażowana. Pierwszy dzień warsztatów poświęcony był teorii, drugi ćwiczeniom praktycznym. Korzystaliśmy z uprzejmości poznańskiej ściany Blokline, która udostępniła nam swój obiekt.

 

Anna Radziejowska

Partnerzy