Na przełomie lipca i sierpnia swój charakter zmieniły drogi wspinaczkowe na Hali Gąsienicowej oraz w Morskim Oku. Na początku sierpnia wyszedł drukiem zeszyt szkoleniowy „Topografia i terenoznawstwo”.
Na zachodniej ścianie Kościelca, na
linia niebieska oryginalny wariant kominem,
linia czerwona ominięcie kruchego komina,
Maciek Ciesielski i Michał Kawecki na stanowisku pod kominem, fot. B. Kowalski.
Ze stanowiska zamiast wchodzić w komin ruszamy w lewo na płytę. Nad stanowiskiem bardzo dobrze siada średni roks. Dalej są dwa ringi, po których docieramy do ryski, w której należy osadzić frienda wielkości 3 Camelot. Następnie ruszamy wprost w górę płytą z trawkami, na której znajduje się hak (V-ka). W końcu docieramy do trawersu wiodącego z kruchego komina do stanowiska z pierwszym łańcuchem wprost na hak rynnę. Na kolejnych dwóch wyciągach wymieniono po jednym wiekowym spicie. Osadzony też został łańcuch na pierwszym (liczonym od góry) stanowisku zjazdowym.
Prace ekiperskie były również prowadzone w rejonie Morskiego Oka na ścianie czołowej filara Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego czyli popularnej czołówce. Na drodze Grey Stone osadzono cztery stanowiska zjazdowe. Dzięki temu powstała linia zjazdów, która nie straszy już zetlałymi pętlami. Akcję ringowania sfinansowała Komisja Szkolenia Wspinaczki Skalnej i Wysokogórskiej PZA, a jej bezpośrednimi wykonawcami byli Paweł Kopta oraz niżej podpisany.
Po ponad dziesięcioletniej przerwie nakładem Komisji Szkolenia wznowiony został zeszyt szkoleniowy „Topografia i terenoznawstwo” autorstwa Rafała Kadrasia i Wojciecha Święcickiego. Poprzedni nakład był bardzo poszukiwany ze względu na bardzo dobre schematy dróg wspinaczkowych z szeroko rozumianego rejonu Hali Gąsienicowej. Zeszyt został uzupełniony o uzupełnienia w schematach oraz informacje dotyczące posługiwania się odbiornikiem GPS. Cena zeszytu wynosi 20 zł (plus ewentualne koszty przesyłki).
Bogusław Kowalski