W dniach 10-11 listopada 2012 r. w Krynicy odbyła się III Konferencja Medycyny Górskiej zorganizowana przez: Polskie Towarzystwo Medycyny i Ratownictwa Górskiego, Komisję Medyczną Polskiego Związku Alpinizmu, Zakład Medycyny Sportowej i Fizjologii Wysiłku Fizycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach.
Do Krynicy przyjechało blisko 100 osób. Interdyscyplinarne spotkanie, podobnie jak w latach ubiegłych, zgromadziło przedstawicieli rożnych profesji medycznych, ratowników górskich, studentów uczelni medycznych i sportowych.
Wiodącym tematem konferencji były skutki oddziaływania niskiej temperatury na człowieka.
Prof. Zdzisław Jan Ryn, prezes PTMiRG, przedstawił w swoim wykładzie zmiany w psychice postępujące wraz ze spadkiem temperatury ciała. Przytoczone fragmenty baśni Andersena „Dziewczynka z zapałkami” okazały się bardzo sugestywnym opisem psychopatologii kolejnych stadiów hipotermii.
Spektakularne efekty odtworzenia części odmrożonych palców u trojga polskich himalaistów – dzieło zespołu chirurgów z Trzebnicy, przedstawił dr Piotr Szetelnicki. Dokumentacja fotograficzna wielomiesięcznego leczenia uzupełniona była relacją jednego z pacjentów, obecnego na konferencji.
Sesję poświęconą treningowi we wspinaczce rozpoczął dr Robert Rokowski z Zakładu Alpinizmu krakowskiej AWF. Jego wykład stanowił gruntowną podstawę dalszych rozważań dotyczących specyfiki wysiłku i przygotowań w tej dyscyplinie sportu.
Podczas warsztatów zorganizowanych w drugim dniu konferencji dr Sylweriusz Kosiński przybliżył tajniki znieczuleń regionalnych oraz podzielił się swoimi doświadczeniami w stosowaniu tej metody walki z bólem podczas akcji ratunkowych w Tatrach. Dr Paweł Andruszkiewicz przeniósł nas w świat zaawansowanych technologii prezentując praktyczne zastosowanie miniaturowego aparatu USG w diagnostyce stanów nagłych na terenach odległych od cywilizacji.
Konferencja była również okazją do omówienia przygotowań do wyprawy naukowej koordynowanej przez PTMiRG. Będzie to prawdopodobnie wyjazd w Andy na początku 2014 roku, a jego uczestnicy będą realizować swoje projekty badawcze na wysokości powyżej 5000 m.