wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Związek > ​Pogrzeb Jana Serafina Członka Honorowego PZA oraz wspomnienie o Nim

​Pogrzeb Jana Serafina Członka Honorowego PZA oraz wspomnienie o Nim

Opublikowano: 7-05-2023; 13:28 przez Emilia Karnecka | Modyfikacja: 11-05-2023; 10:06 przez Emilia Karnecka

Jan Serafin. Wspomnienie

4 maja w Warszawie w wieku 89 lat zmarł nasz Kolega, wybitny lekarz, alpinista i himalaista, profesor Jan Serafin. Był człowiekiem z pasją – wspaniale godził inspirującą go pracę zawodową i wspinanie. A przy tym był osobą dla której Rodzina była wartością nadrzędną.

Urodził się w 1934 r. w Krakowie. Dzieciństwo natomiast spędził we Lwowie do którego często powracał w swoich wspomnieniach. Dyplom Akademii Medycznej w Warszawie uzyskał w 1957 r.. Przez całe swoje zawodowe życie (lata 1959-2004) pracował w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Akademii Medycznej w Warszawie. W 1967 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, w 1986 r. stopień doktora habilitowanego, zaś w 1992 r. tytuł profesora nauk medycznych.

Swoją przygodę ze wspinaniem rozpoczął w 1951 r. w Skałkach Podkrakowskich. W tamtym okresie jego partnerami wspinaczkowymi byli m.in. Jan Długosz i Karol Jakubowski. Do największych osiągnięć tatrzańskich Janka należą droga Orłowskiego na Galerii Gankowej, Stanisławskiego na Małym Kieżmarskim, Długosza na Kazalnicy Mięguszowieckiej a zimą pn.-wsch. Filar Ganku, lewy filar Rumanowego czy Grań Morskiego Oka. Był uczestnikiem i lekarzem wypraw w góry Pamiru, Alaski, Hindukuszu, Himalajów i Karakorum. Podczas krakowskiej wyprawy w Hindukusz na Tirich Mir w 1975 r. osiągnął wysokość 7550 m rezygnując z ataku szczytowego aby ratować chorego kolegę. Rok później na Alasce w Górach Świętego Eliasza zdobył 4 wybitne szczyty. W 1978 r. podczas wyprawy Polskiego Klubu Górskiego na Kangczendzengę Południową i Środkową dotarł do wysokości 7500 m. W 1979 r. stanął na wierzchołku Piku Lenina (7134 m) w Pamirze. W 1980 r. był lekarzem kierowanej przez Andrzeja Zawadę narodowej wyprawy na płd. filar Everestu; osiągnął wówczas wysokość 8100 m. W 1984 r. wziął udział w wyprawie Polskiego Klubu Górskiego w Góry Wrangla na Alasce podczas której wraz z kolegami wytyczył nową, trudną drogę lodowym filarem w masywie Twaharpies. W 1986 r. był uczestnikiem i lekarzem łódzkiej wyprawy na Makalu, zaś w 1988 r. podczas wyprawy Polskiego Klubu Górskiego na Baturę w Karakorum osiągnął wysokość 6300 m. Wielkim marzeniem Janka był filar Cassina na południowej ścianie Mt. Mc Kinley. Niestety tego marzenia nie udało mu się zrealizować. W 1989 r. miał być kierownikiem wyprawy której celem był filar Cassina. Wszystkie przygotowania były zamknięte na „ostatni guzik”, ale kiedy kilka dni przed wylotem na wyprawę zmarła teściowa Janka, nie wahał się ani chwili. Nie chcąc zostawiać w samotności pogrążonej w żałobie żony, pokazał pełnię swojego człowieczeństwa rezygnując z wyjazdu i realizacji swojego wielkiego marzenia.

Janek poświęcał się też pracy społecznej. W latach 1976-1978 pracował w Zarządzie Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii, w latach zaś 1986-2001 w Zarządzie Głównym tej Organizacji. Jednocześnie działał społecznie w Polskim Związku Alpinizmu, będąc w latach 1974-2002 Przewodniczącym Komisji Lekarskiej PZA. Był członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii, Polskiego Związku Alpinizmu, Polskiego Klubu Górskiego, Klubu Wysokogórskiego Warszawa i Stołecznego Klubu Tatrzańskiego.

Za pracę zawodową został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a za pracę pedagogiczną Złotym Krzyżem Zasługi. Był też uhonorowany medalami złotym i srebrnym „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” W roku 2004, w uznaniu dokonań górskich oraz postawy i działań ma rzecz środowiska, został przyjęty w poczet Członków Honorowych Polskiego Związku Alpinizmu.

Śmiało można powiedzieć, że Janek Serafin był człowiekiem spełnionym. Miał wspaniałą karierę zawodową w dziedzinie, która była jego pasją, wspaniałą kochającą się Rodzinę a także wielu serdecznych Przyjaciół.

Janku, dziękujemy Ci za Twą przyjaźń, serdeczność i za to, że zawsze mogliśmy na Ciebie liczyć.

Paweł Kubalski

Pogrzeb odbędzie się w czwartek 18 maja o godz.14:00 na Cmentarzu Powązki Stare w Warszawie, przy ul. Powązkowskiej

https://klepsydry.kupamieci.pl/powiadomienie/WBXCCQ

Zdjęcia ze zbiorów Jana Serafina udostępnione przez Pawła Kubalskiego

Partnerzy