wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Związek > Rzeźba Korona Himalajów

Rzeźba Korona Himalajów

Opublikowano: 2-06-2014; 12:59 przez mteg

We Władysławowie, w Alei Gwiazd Sportu, dzięki działaniom Fundacji Aleja Gwiazd Sportu (http://www.alejagwiazdsportu.pl/) oraz środowiska alpinistów Trójmiasta została wzniesiona przestrzenna rzeźba Korona Himalajów symbolizująca osiągnięcia polskiego himalaizmu.

Budowla wykonana jest z bloków piaskowca waza stein, sprowadzonego ze Szwecji, występującego w niespotykanych odcieniach szarości i czerwieni, o wyjątkowo dekoracyjnych, pasiastych krawędziach. Składa się ona z czternastu skał, wysokości: od dwóch i pół do prawie pięciu metrów. Jest to zwarta, dynamiczna, ciekawa rzeźbiarsko forma, uzyskana poprzez postrzępione szpice, cięte krawędzie i różnorodne, zachowane w stanie naturalnym, powierzchnie poszczególnych płyt, przez co uzyskany został dynamiczny światłocień w ciągu dnia i ciekawe efekty podczas nocnego, punktowego podświetlenia.

aaa

Na poszczególnych płytach, wyobrażających kolejne szczyty ośmiotysięczne, umieszczone są napisy z ich nazwą i wysokością oraz tablice eksponujące osiągnięcia sportowe polskich himalaistów.

Projekt rzeźby jest wspólnym dziełem profesora Sławoja Ostrowskiego, byłego dziekana Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, oraz architektów i plastyków Marzeny i Jacka Bruzdowiczów.

Pomysłodawcami i inicjatorami tego projektu są dr Marek Roslan, lekarz, uczestnik wielu wypraw himalajskich, Jerzy Szczepankowski, prezes Fundacji „Aleja Gwiazd Sportu” i Michał Kochańczyk, prezes Klubu Wysokogórskiego „Trójmiasto” w ciągu poprzednich sześciu kadencji.

28 czerwca 2014 roku, w sobotę, o godzinie 17, w ramach XV edycji Alei Gwiazd Sportu, podczas uroczystości w całości dedykowanej himalaizmowi – dyscyplinie sportu, w której Polacy od dawna należą do ścisłej światowej czołówki – nastąpi odsłonięcie rzeźby, Dokona tego Reinhold Messner, żywa legenda w świecie himalajskiego wyczynu. Również podczas tej uroczystości swoje gwiazdy odsłonią wybitni polscy himalaiści: Kinga Baranowska oraz Piotr Pustelnik i Krzysztof Wielicki. Ponadto gwiazdami uhonorowane zostaną legendarne postaci polskiego himalaizmu: Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka i Andrzej Zawada.

Na płycie wyobrażającej Mount Everest będą odsłonięte tablice informujące o datach i autorach najważniejszych polskich sportowych wejść na ten szczyt – w tym zdobycie Mount Everestu w 1989 roku przez Eugeniusza Chrobaka i Andrzeja Marciniaka.

bbb

W Alei Gwiazd Sportu nie będzie to pierwszy himalajski akcent. W 2005 roku gwiazdą uhonorowany został Sir Edmund Hillary, składający wówczas wizytę w Polsce, pierwszy w historii zdobywca Mount Everest. W bieżącym roku ta gwiazda została przeniesiona w nowe miejsce w pobliżu Korony Himalajów.

Sir Edmund Hillary

Zamysłem twórców jest oddanie hołdu polskim himalaistom i zachowanie w zbiorowej pamięci ich nazwisk i osiągnięć, gdyż dzięki nim biało-czerwona flaga jako pierwsza powiewała na wielu najwyższych szczytach.

Partnerzy
Partnerzy techniczni