Polski Związek Alpinizmu włącza się w kampanię społeczną Państwowej Komisji ds. Pedofilii, której celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystania seksualnego małoletnich oraz wskazanie odpowiednich wzorców zachowań w stosunku do dzieci, które często niewerbalnie sygnalizują, iż zostały skrzywdzone. Kampania skierowana jest do całego społeczeństwa, w szczególności do opiekunów dzieci i młodzieży.
Dziecko nigdy nie jest winne wykorzystania seksualnego, zawsze 100 proc. odpowiedzialności jest po stronie sprawcy. Skrzywdzone dziecko czuje strach i wstyd. Ale to nie dzieci są winne. Winny jest sprawca, ale także każdy, kto wie, ale nie reaguje. Dziecko, które nie widzi wsparcia i pomocy z zewnątrz, nie widzi szans na ratunek. Ten problem może dotyczyć każdego dziecka – NIE BĄDŹ OBOJĘTNY !
Gdy zauważysz, że dziecko jest np.: przygnębione i zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę, to:
ROZMAWIAJ – Daj mu możliwość wyrażenia własnych uczuć i opowiedzenia o tym co się stało, nie wypytuj o szczegóły, jeśli nie jest na to gotowe. Nie zarzucaj go pytaniami i własnymi wątpliwościami. Nie naciskaj.
SŁUCHAJ – Dziecko potrzebuje Twojej uwagi. Musi wiedzieć, że go wysłuchasz bez krytykowania i oceniania. Bądź z nim i z jego lękami i pytaniami.
UWIERZ – Dopuść do siebie myśl, że dziecko spotkała krzywda i pamiętaj, że sprawca jest w stu procentach winny. Dziecko nigdy nie odpowiada za czyjeś złe zachowania i intencje. Stań po jego stronie. To właśnie teraz najbardziej Cię potrzebuje.
REAGUJ – Jeśli widzisz niepokojące zachowanie u dziecka – reaguj. Zapytaj o pomoc specjalistę lub zadzwoń na bezpłatny i całodobowy numer telefonu 116 111 lub 800 12 12 12. Nie bój się prosić o wsparcie. Podejrzenie przestępstwa wykorzystania seksualnego dziecka możesz zgłosić Państwowej Komisji telefonicznie lub pisemnie dane znajdziesz na stronie www.pkdp.gov.pl
Pamiętaj: Nie wybaczysz sobie, że nie uwierzyłeś #Rozmawiaj#Reaguj, pomóż uświadomić innych
Według pierwszego Raportu PKDP, w latach ubiegłych ofiarami przemocy seksualnej w Polsce najczęściej były dzieci (49 % w wieku 13-15 lat i 41 % w wieku 7-12 lat). Aż w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia nie zauważył nic niepokojącego!
PKDP chce, żeby kampania zaistniała w świadomości społecznej i była początkiem głośnej debaty o sytuacji i potrzebach małoletnich pokrzywdzonych przemocą seksualną. Chce poruszyć serca i umysły jej odbiorców, skłonić do refleksji na temat tego, że tak przejmujące doświadczenie jest udziałem wielu dzieci. Obojętność, lekceważenie tego problemu czy podzielanie fałszywych, stereotypowych przekonań przyczynia się do zwiększenia skali problemu.
Bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo możliwe jest tylko wśród odpowiedzialnych, uważnych i wrażliwych dorosłych.
Więcej informacji o akcji oraz możliwej pomocy znajdziesz pod linkiem: https://pkdp.gov.pl/nie-wybaczysz-sobie/
(opracowano na podstawie informacji Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15)