wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Związek > Komunikat Zarządu do klubów zrzeszonych w PZA

Komunikat Zarządu do klubów zrzeszonych w PZA

Opublikowano: 7-06-2020; 19:36 przez Jolanta Głowacka | Modyfikacja: 7-06-2020; 19:38 przez Jolanta Głowacka

Szanowne Koleżanki i Koledzy!

Wygląda na to, że w kwestii pandemii SarsCoV2 najgorsze mamy już za sobą. Mamy nadzieję, że wszystkim nam udało się przetrwać w dobrej kondycji ten niełatwy czas oraz że mimo późnego startu zdołamy w nadchodzącym sezonie odrobić poważne straty związane z zarazą w działalności naszych klubów i całego Związku.

Od 6 czerwca złagodzone zostały formalne obostrzenia dotyczące działalności sportowej oraz szkoleniowej. W miniony poniedziałek 1.06.2020 ukazało się Rozporządzenie RM , które jest zbiorem dość ogólnych przepisów dotyczących również działalności klubów sportowych. 

 

Ponownie możemy spotykać się w naszych lokalach klubowych czy organizować w nich prelekcje i wykłady. Oczywiście obowiązują nas ogólne zasady i procedury sanitarne, a przede wszystkim zachowanie dystansu społecznego. 

Niektóre ze zrzeszonych w PZA klubów prowadzą własne obiekty wspinaczkowe. Na stronie PZA zostały opublikowane wytyczne Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego dla obiektów wspinaczkowych. Dokument jest efektem prac i inicjatywy właścicieli obiektów wspinaczkowych, Federacji Pracodawców Fitness oraz zaangażowania i wsparcia Polskiego Związku Alpinizmu dla tych działań.

 

Co bardzo ważne dla większości klubów zrzeszonych w PZA, możliwe jest również prowadzenie szkoleń w terenie dla wszystkich form aktywności reprezentowanych w naszym Związku. Co prawda MR i GIS nie wydały szczegółowych wytycznych dotyczących tej formy aktywności sportowej, ale oczywiście zdrowy rozsądek obowiązuje nas wszystkich. Tu również powinny być zachowane wszystkie procedury i zasady obowiązujące w czasie pandemii.

 

Zarząd PZA postanowił podjąć ryzyko i w tym niełatwym czasie uruchomić obozowiska taternickie na Polanie Szałasiska oraz na Polanie Rogoźniczańskiej. Funkcjonowanie tych obozowisk będzie oczywiście związane z wieloma ograniczeniami i wprowadzeniem procedur sanitarnych. Ograniczone być musi do niezbędnego minimum korzystanie z przestrzeni wspólnych, takich jak kuchnie, jadalnie, umywalnie. Wszyscy korzystający z obozowisk będą musieli posiadać własne palniki, naczynia turystyczne oraz przygotowywać posiłki na stołach czy podestach zajmowanych namiotów. 

Do czasu wyraźnego zmniejszenia  zagrożenia epidemicznego “relaxy” w których dotychczas koncentrowało się taborowe życie na Szałasiskach będą zamknięte. 

 

Funkcjonowanie Betlejemki będzie bardzo ograniczone ze względu na obostrzenia wynikające z wytycznych dotyczących liczby osób przebywających w obiektach turystycznych. 

W związku z tymi zaleceniami GIS w budynku, noclegi udzielane będą wyłącznie uczestnikom organizowanych przez PZA kursów i szkoleń. W Betlejemce również będzie obowiązywał wymóg posiadania kompletu własnych naczyń turystycznych oraz zachowanie dystansu społecznego.

 

Bardzo liczymy na Wasza współpracę i zrozumienie dla wprowadzonych ograniczeń i procedur. 

Mamy nadzieję, że zaraza niebawem przeminie  jak zły sen…  i, że już nigdy do nas nie wróci. Jeśli jednak sprawdzą się te mniej optymistyczne scenariusze, to trzeba nam będzie przyzwyczaić się do życia w takiej dość dziwnej rzeczywistości jeszcze przez dłuższy czas. Jakikolwiek z możliwych scenariuszy się sprawdzi – damy radę!

 

Zarząd PZA

 

Partnerzy
Partnerzy techniczni