wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Związek > Nie żyje Hanna Wiktorowska

Nie żyje Hanna Wiktorowska

Opublikowano: 14-11-2021; 13:51 przez Emilia Karnecka | Modyfikacja: 16-11-2021; 12:28 przez Emilia Karnecka

Z ogromnym smutkiem informujemy, że odeszła od nas Hanna Wiktorowska.

fot. Aleksandra Wierzbowska

Hanna Wiktorowska urodziła się 5 kwietnia 1936 roku. Przez całe życie była związana ze środowiskiem wysokogórskim, w którym pracowała w latach 1959-2005. Od roku 1966 kierowała Biurem Klubu Wysokogórskiego (później PZA). Uprawiała turystykę górską, koszykówkę, skok w wzwyż i wiele innych dyscyplin lekkoatletycznych.

Hanna Wiktorowska odznaczona była srebrnym i brązowym Medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”; otrzymała Złoty Krzyż Zasługi oraz Oficerski Krzyż Orderu Odrodzenia Polski. Była honorową członkinią Polskiego Związku Alpinizmu.
Hania Wiktorowska była przyjazna i bardzo dobrze zorganizowana, niesłychanie wspierała wyprawy od strony organizacyjnej i nie raz pomagała w rozwiązywaniu bardzo trudnych sytuacji.

W trakcie uroczystości przechodzenia na emeryturę wieloletni prezes PZA – Andrzej Paczkowski powiedział o Hani: „Jestem przekonany, że bez jej energii i talentu nie byłoby tylu i takich sukcesów”.

„Środowisku wysokogórskiemu poświęciła całe niemal zawodowe życie, 45 lat, z tego 33 lata z funkcją sekretarza generalnego, co jest swoistym rekordem (por. „Taternik” 1975 s. 42). Mimo iż sama nigdy nie związała się liną, nie ma w Polsce bogatszej od niej skarbnicy wysokogórskiej pamięci. Gdyby zechciała zrobić z niej użytek i spisać wspomnienia – jej „Pezeta od kuchni” mogłaby być konkurencją dla Wilkowego „Miejsca przy stole” (Józef Nyka o Hani Wiktorowskiej): http://www.nyka.home.pl/glos_sen/pl/200503.htm

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia


Pogrzeb ś.p. Hanny Wiktorowskiej

22.11.2021 o godz 12.00
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA ŚWIĘTEGO WOJCIECHA W WARSZAWIE UL.WOLSKA 76.
(Samochody można parkować na ul.Sokołowskiej)

Po mszy przejazd (każdy indywidualnie) na CMENTARZ PARAFIALNY PARAFII ŚW.TERESY OD DZIECIĄTKA JEZUS ul. Na KRAŃCU 1
(wjazd od ul.Ryżowej do samej bramy cmentarza)

Partnerzy
Partnerzy techniczni