wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Tatry > TPN – wspinaczka w Tatrach

TPN – wspinaczka w Tatrach

Opublikowano: 3-02-2017; 17:06 przez Emilia Karnecka | Modyfikacja: 8-02-2017; 9:49 przez Emilia Karnecka

Komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego:

W Tatrach pełnia zimy i coraz lepsze warunki wspinaczkowe. Taternicy działają w rejonach udostępnionych, ale niestety tez w tych, w których nie można się wspinać. Rejony te, szczególnie Tatry Zachodnie, są ważną ostoją dla fauny, np. kozic. Każda obecność ludzi to dla zwierząt duży stres i niepokój. Spłoszone kozice tracą energię, której uzupełnienie jest trudne w związku z brakiem pożywienia.
Choć to wydawać się może dziwne, rejony wspinaczkowe to tez miejsca gawrowania niedźwiedzi. Pojawienie się tam ludzi może spowodować wybudzenie i spłoszenie niedźwiedzia, a tym samym zagrożenie, że może on nie przetrwać zimy. To także niebezpieczeństwo dla człowieka – spłoszone zwierzę może być agresywne. W tej chwili szczególnie istotny z tych powodów jest rejon Jaworzyńskich Czub oraz obszar Komin Flacha – Zagonna Turnia. O gawrowaniu niedźwiedzi w tych lokalizacjach wiemy dzięki obrazom telemetrycznym. Nie wszystkie osobniki są jednak zaobrożowane i należy się liczyć z tym, że w każdym pozaszlakowym terenie można „wejść” na gawrę. Wspomniane rejony są monitorowane. Będziemy zmuszeni karać wszystkich, którzy nie zastosują się do ograniczeń.
Chcemy też podkreślić, że wyróżnienie powyższych rejonów nie oznacza przyzwolenia na działalność w innych nieudostępnionych terenach. Wszystkie nieudostępnione tereny taternickie są monitorowane przez służby Parku.

Dziękujemy za wsparcie naszych działań
Dyr Sz Ziobrowski

Komunikat pdf

Partnerzy