U progu od dawna oczekiwanego sezonu wspinaczkowego członkowie Rady Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” 7 kwietnia 2013 roku wykonali schody i platformy asekuracyjne u podstawy Szerokiego Muru (masyw Sępiej Baszty) w Dolinie Kobylańskiej. W pracach uczestniczył wolontariusz NS.
W sobotę 6 kwietnia zgromadzono materiały u podstawy Sępiej Baszty i zakupiono ze środków Inicjatywy narzędzia, natomiast w niedzielę 7 kwietnia przez cały dzień trwały prace ziemno-narzędziowe. W pracach uczestniczyli Przewodniczący Rady IŚW „Nasze Skały” Mariusz „bieDruń” Biedrzycki (niezrzeszony) oraz Członek Rady Miłosz „Jodłosz” Jodłowski (KS Korona Kraków, Komisja Wspinaczki Skalnej PZA). Napotkany w Dolinie Kobylańskiej Tomek „Kemo” Ślusarczyk (KS Korona Kraków) ochoczo włączył się do prac, za co serdecznie dziękujemy. W efekcie w niewygodnym dla asekuranta miejscu, jednym z najgorszych pod tym względem w Dolinkach, powstały wygodne platformy asekuracyjne, umożliwiające komfortowe atakowanie dziewięciu dróg, wariantów i kombinacji. Są to od lewej: Filarek Worwy Wprost VI-, Filarek Worwy Oryginalnie V+, Emocje Jak na Rybach VI.1+, Rejterada bieDrunia VI.2+, Lewa Kostkówka VI.3, Prawa Kostkówka VI.2, Spontaniczne Złamanie Symetrii VI.2+, Rysa Zegarmistrzów VI.2+ oraz Prostowanie Easy Ridera VI.5.
Technologia wykonania schodów i platform została wcześniej przećwiczona w Tyńcu, podczas wspólnych prac IŚW „Nasze Skały” i wolontariuszy z KW Kraków dwa lata temu (naszeskaly.pl/KW Kraków i „Nasze Skały” budują ścieżkę pod sektory wspinaczkowe w Tyńcu). Na rzecz prac w Tyńcu IŚW „Nasze Skały” zakupiła również paliki drewniane, których pozostałości wykorzystaliśmy na prace pod Szerokim Murem. W planie jest kontynuacja prac, aby w ten sam sposób udostępnić cztery drogi powyżej, to jest od lewej drogi: Easy Rider VI.4, Skośna Rysa V+, Rysa Kozickiego VI.1+ oraz Krakowska Dźwignia VI.4. Planujemy także podesty pod innymi „niewygodnymi” skałami w Dolinie Kobylańskiej (m.in. Zadnia Wronia Baszta, Chorobliwa Grań czy Skalny Mur). Pod Sępią Basztą zostały niewykorzystane paliki drewniane, dlatego prośba do wszystkich odwiedzających to urokliwe miejsce: nie zabierajcie ich! Wszystkich chętnych do pomocy prosimy o kontakt z Mariuszem „bieDruniem” Biedrzyckim (adres e-mail: mariusz.biedrzycki@naszeskaly.pl), który będzie koordynował dalsze prace.
Przy okazji warto przypomnieć, że zbliża się okres rozliczeń PIT. Jeżeli nie możecie się osobiście zaangażować w prace, zawsze możecie przekazać 1% PIT na IŚW „Nasze Skały”. Informacje o tym jak to zrobić znajdziecie na stronie naszeskaly.pl/jeden procent.
Włodzimierz Porębski
Dyrektor Operacyjny
Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały”
Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” powstała w 2008 roku przy udziale Fundacji im. Jerzego Kukuczki, Polskiego Związku Alpinizmu oraz czołowych mediów wspinaczkowych. Zajmuje się zapewnieniem legalnego dostępu do skałkowych i górskich rejonów wspinaczkowych w Polsce. W tym celu IŚW „Nasze Skały” prowadzi negocjacje ze służbami ochrony przyrody, władzami gmin oraz prywatnymi właścicielami gruntów, na których położone są skały.
Zgromadzone materiały – fot. bieDruń
Pierwsze przymiarki – fot. bieDruń
Wolontariusz Kemo – fot. bieDruń
Praca wre – fot. bieDruń
Jest postęp – fot. bieDruń
Robota wykonana – fot. T. Ślusarczyk