wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka skalna > Krótkie podsumowanie kursu ekiperskiego

Krótkie podsumowanie kursu ekiperskiego

Opublikowano: 14-05-2019; 17:12 przez Marek Karnecki | Modyfikacja: 14-05-2019; 17:14 przez Marek Karnecki

Było bardzo fajnie. Koniec podsumowania…

Kilka informacji uzupełniających:

Szkolenie przeprowadzono w eksperymentalnej formule „wszyscy jesteśmy organizatorami, a Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych NASZE SKAŁY koordynatorem działań”. Przyniosło to rewelacyjne skutki – przybyli naprawdę zainteresowani. Poza kursantami, jako wolni słuchacze, w zajęciach wzięło udział kilku absolwentów poprzednich kursów ekiperskich (nie tylko pezetowskich!). Było nas ponad trzydzieści osób.

W piątek zaczęliśmy od unifikacji i zajęć warsztatowych – w lesie nieopodal Skały Karniowickiej, po omówieniu i „dotknięciu” wielu rodzajów punktów asekuracyjnych [od spita do batinoxa], każdy chętny miał okazję wbić spita, hsa, wkleić ringa. Pokazaliśmy i umożliwili nieniszczące testy wytrzymałości punktów asekuracyjnych; omówili podstawowy sprzęt osobisty i narzędzia zalecane do pracy ekiperskiej.

W sobotę i niedzielę, podzieleni na cztery grupy, działaliśmy intensywnie w skałach Doliny Kobylańskiej (Żabi Koń, Turnia Marcinkiewicza, Ściana obok Garażu, Czarna Ściana, Rozwalista Turnia) oraz Doliny Kluczwody (Zamkowe Skały).

Wieczory poświęcono na wykłady i dyskusje. W piątek prawie (!) czterogodzinny wykład „Zasady osadzania stałych punktów wykorzystywanych do poręczowania oraz w trakcie wspinaczki” wygłosił Andrzej Ciszewski, w sobotę ponad (!) czterogodzinny blok dotyczący ochrony przyrody i dróg tradowych zaprezentował i dyskusję poprowadził Miłosz Jodłowski.

Zajęcia praktyczne prowadzili: Andrzej Ciszewski, Darek Kaptur, Rafał Nowak, Patryk Dudek, Krzysztof Baran, Karol Tabor, Włodzimierz Porębski. Wartym podkreślenia jest fakt, że zarówno wykładowcy jak i instruktorzy pracowali społecznie.

Twórcze zaangażowanie sprzyjało integracji i zdobywaniu wiedzy. Nawet pogoda, mimo nieciekawych prognoz, powstrzymała się z deszczem do ostatniej minuty kursu. Kolejnymi etapami szkolenia dla absolwentów będą staże u doświadczonych ekiperów PZA.

Dziękuję wszystkim uczestnikom – kursantom, instruktorom, osobom towarzyszącym – za zaangażowanie i super atmosferę podczas szkolenia.

Do zobaczenia w skałkach!

Włodzimierz „Jacooś” Porębski

0ns_335x150_2

 

Partnerzy