wróć
Polski Związek Alpinizmu
Związek - Informacje > Sprawozdania z prac Zarządu > Relacja z zebrania Zarządu w dn. 08.07.2014

Relacja z zebrania Zarządu w dn. 08.07.2014

Opublikowano: 8-07-2014; 2:00 przez mteg | Modyfikacja: 2-08-2014; 0:17 przez

W zebraniu wzięli udział:

Zarząd:
Miłosz Jodłowski, Piotr Xięski, Iwona Bocian, Marek Wierzbowski, Michał Waś, Ditta Kicińska, Piotr Kubicki, Bogusław Kowalski, Wojciech Grzesiok, Tomek Poznański.

Goście:
Jolanta Głowacka, Katarzyna Grześkowiak, Renata Wcisło, Karolina Wieczorek.

Omówiono następujące kwestie: 1. Spotkanie KTJ z Dyrekcją TPN.

  Renata Wcisło poinformowała zebranych o spotkaniu TPN z KTJ. Karolina Wieczorek krótko zrelacjonowała przebieg spotkania. Rozmowa dotyczyła m.in. losów Polany Rogoźniczańskiej. Dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski jasno dał do zrozumienia, że Bogusława Chlipała jest uprawniona do reprezentowania TPN w sprawie dalszych rozmów dotyczących udostępniania jaskiń na terenie TPN.
 2. Wydawnictwo Galaktyka – prośba o użycie logo PZA w podręczniku „GÓRY – WOLNOŚĆ I PRZYGODA, od trekkingu do alpinizmu”.

  Wyrażono zgodę na użycie logo PZA.
 3. Pomnik – wstępny wniosek KW Katowice.

  Wyrażono zgodę na zamieszczenie na FB PZA oraz na stronie PZA informacji na temat zbiórki publicznej zorganizowaną przez KW Katowice na budowę pomnika śląskich himalaistów, którzy zostali w górach na zawsze.
 4. Spotkanie organizowane przez RDOŚ w nadleśnictwie Złoty Potok w temacie jaskiń.

  PZA jest przeciwny koncepcji jaka pojawiła się w trakcie tego spotkania z inicjatywy Prokuratora zajmującego się rozpoznaniem sprawy wypadku w Jaskini Głębokiej, by ograniczyć dostępność jaskiń na obszarze Jury Krakowsko-częstochowskiej. Zarząd wyraża opinię, że obiekty te nie są obiektami publicznie dostępnymi i osoby które z nich korzystają powinny mieć stosowne umiejętności i sprzęt. Nie jest jednak rolą RDOŚ ograniczanie swobodnego dostępu czy zamykanie kratami jaskiń. W tej sprawie Zarząd PZA popiera stanowisko RDOŚ w Katowicach i naukowców skupionych w Regionalnej Radzie Ochrony Środowiska.
 5. Informacja od Maćka Ciesielskiego w sprawie łamania przez Polaków przepisów obowiązujących w danym terenie górski (Mont Blanc).

  Krótko przedyskutowano ponownie powracający temat nielegalnego przewodnictwa na terenie Alp oraz innych obszarów górskich.
 6. Śląski Okręgowy Związek Sportowy.

  Ustalono że nie Zarząd nie uznaje zasadności na stworzenie adresu z domeną PZA dla OZWSP z siedzibą w Katowicach. Odpowiedź zostanie przygotowana przez T. Poznańskiego i wysłana do zainteresowanych przez M. Jodłowskiego.
 7. Odpowiedź na List Krzysztofa Wielickiego w sprawie wsparcia dla Fundacji K2 Winter.


Partnerzy