wróć
Polski Związek Alpinizmu
Związek - Informacje > Sprawozdania z prac Zarządu > Relacja z zebrania Zarządu w dn. 11.08.2015

Relacja z zebrania Zarządu w dn. 11.08.2015

Opublikowano: 11-08-2015; 2:00 przez mteg | Modyfikacja: 21-10-2015; 22:14 przez

W zebraniu wzięli udział:

Zarząd:
Piotr Xięski, Miłosz Jodłowski, Ditta Kicińska, Tomasz Poznański, Iwona Bocian, Wojciech Grzesiok, Michał Waś, Bogusław Kowalski.

Sekretariat Zarządu:
Jolanta Głowacka.

Podczas spotkania omówiono następujące tematy: 1. 1. Fundacja Wspinka.

  M. Jodłowski poinformował, iż temat Wspinki przekazał do Komisji Wspinaczki Sportowej. Zasygnalizował, iż zgłoszonych korekt (po wcześniejszej analizie ich zasadności) nie da się realizować z dnia na dzień. W odpowiedzi do adresata należy poinformować, iż zgłoszenie zostało skierowane do odpowiednich osób i temat zostanie podjęty. A po jego realizacji przekazana zostanie stosowna informacja w tym temacie. Należy w korespondencji również dodać, iż jeśli coś jeszcze wymaga zgłoszenia to prosimy o taką informację.

  Odpowiedź zostanie przygotowana przez T. Poznańskiego.
 2. Wyprawa na Elbrus 5642m po Rekord Świata (14.08.15 do 06.09.15) – patronat PZA.

  W temacie objęcia patronatem PZA wyprawy na Elbrus 5642m po Rekord Świata Zarząd podtrzymał swoje pierwotne stanowisko, iż wyprawa tego typu nie jest w obszarze zainteresowania Związku.
 3. Sprawy tatrzańskie (mandaty, nielegalne przewodnictwo).

  Zdaniem M. Jodłowskiego należy wystosować komunikat wyjaśniający z czego wynika wymóg wpisów w książkach wyjść taternickich TPN. Ponadto wskazać w nim, iż nie jest to żadne ograniczenie, a stanowi przede wszystkim informację, gdzie kto się aktualnie znajduje (w razie konieczności akcji ratowniczej), jak również jest informacją dla tych, którzy wybierają się na daną drogę wspinaczkową (co do ilości osób, które się na niej aktualnie mogą znajdować).

  M. Jodłowski na zakończenie zwrócił uwagę na fakt, iż wpisanie się do książki jest jedynym wymogiem uprawiania taternictwa w TPN.
 4. Jelitówka na taborze.

  Zdaniem B. Kowalskiego w przypadku stwierdzenia u osoby korzystającej z taboru jednostki chorobowej „jelitówka” taka osoba powinna opuścić tabor w trybie natychmiastowym. Zdaniem M. Waś wprowadzenie takiego sztywnego zapisu do regulaminu nie jest zasadne. W ocenie P. Xięsiego taka osoba powinna być zwieziona z taboru do lekarza celem diagnozy i ew. odesłana do domu aby nie rozpowszechniania choroby.

  Podsumowując dyskusję zgodnie stwierdzono, iż na siłę przepisu nie można wprowadzić, a jedynie można apelować o odpowiedzialność wobec siebie samego oraz innych użytkowników taboru.
 5. Suszarnia na taborze.

  Zdaniem B. Kowalskiego nie ma na taborze dobrego miejsca do suszenia większych rzeczy w przypadku pory deszczowej. Bez nawiewu w magazynie nie ma możliwości obecnie efektywnego osuszenia mokrych rzeczy. Zdaniem P.Xięskiego należy w tym obiekcie wprowadzić ergonomiczny przewiew i podnieść temperaturę.

  Ten temat (wentylacji i ogrzewania) zdaniem P. Xięskiego jest możliwy do zrealizowania w następnym sezonie wspinaczkowym.
 6. Zniżki dla członków zrzeszonych w PZA w wybranych schroniskach w Tatrach Słowackich.

  W. Grzesiok zobowiązał się do podjęcia tematu wprowadzenia stosowania zniżek dla członków klubów zrzeszonych w PZA w wybranych schroniskach w Tatrach Słowackich (tym bardziej, że z taką propozycją zwróciły się niejako same schroniska).

  Każde ze schronisk ma odrębnego chatara i najprawdopodobniej kwestię zniżek trzeba będzie uzgadniać indywidulanie w danym obiekcie.
 7. List Prezesa KW Warszawa do PZA w temacie spraw tatrzańskich.

  Ustalono, iż należy wyjaśnić, czy jest to stanowisko całego Zarządu KW Warszawa, czy wyłącznie prezesa Klubu.
 8. Termin WZD PZA 2016.

  I. Bocian założy watek na grupie dot. WZD PZA 2016. Pierwszym tematem będzie kwestia ustalenia terminu. Dwie propozycje to: 21-22 maja lub 4-5 czerwca jako terminy nie kolidujące z innymi terminami (długi weekend itp.). I jest to również już praktycznie po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta.
 9. AME Katowice 2015 – krótka relacja z imprezy.

  Krótko przedyskutowano przebieg AME 2015 zorganizowanych w Katowicach. Pomimo terminu (środek wakacji) frekwencja nie była najgorsza. T. Poznański bardzo pozytywnie ocenił kwestię organizacyjną całości imprezy (od prowadzenia, po szybkie zamieszczenie relacji i zdjęć na stronie internetowej). P. Xięski zasygnalizował, iż osoba prowadząca całość imprezy robiła to w świetny sposób i należy rozważyć jej zaangażowanie przy kolejnych tego typu imprezach.
 10. Atlas Gór Polski – propozycja współpracy.

  W kwestii współpracy PZA przy wydaniu Atlasu Gór Polski P. Xięski uważa, że Taternik może bez problemu w taki projekt wejść. W przypadku PZA jest to już w jego ocenie trochę mniej zasadne. M. Jodłowskiego nie widzi jednak przeciwskazań, żeby tam było nawet logo PZA (a nie tylko Taternika).

  Ustalono, iż temat będzie pilotować J. Głowacka. Została zobligowana to ustalenia jakie są oczekiwania wydawcy i co proponuje w zamian.
 11. Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem – patronat PZA dla Akademii Górskiej.

  P. Xięski zapytał czy ktoś jest przeciw objęciu imprezy patronatem PZA. A jeśli nie, to należy zapytać organizatorów o ich oczekiwania (poza patronatem nad Akademią Górską). B. Kowalski zobligował się do kontaktu w tym temacie z organizatorami.
 12. KNW – sytuacja w Komisji.

  Temat KNW przesunięty na kolejne zebranie.

Partnerzy