wróć
Polski Związek Alpinizmu
Związek - Informacje > Sprawozdania z prac Zarządu > Relacja z zebrania Zarządu w dn. 29.04.2025

Relacja z zebrania Zarządu w dn. 29.04.2025

Opublikowano: 14-07-2025; 16:01 przez Barbara_Batko | Modyfikacja: 14-07-2025; 16:07 przez Barbara_Batko

Relacja z zebrania Zarządu w formule online w dn. 29.04.2025

W zebraniu wzięli udział:

Zarząd: Marek Wierzbowski, Piotr Pustelnik, Miłosz Jodłowski, Iwona Bocian, Bartłomiej Janusz, Monika Strojny, Agnieszka Szrek-Burczyk
Komisja Rewizyjna: Michał Kochańczyk
Sekretariat Zarządu: Anna Sitek, Jolanta Głowacka, Barbara Batko
Pracownicy: Magdalena Dacy, Stanisław Dacy, Joanna Piskorek

Omówiono następujące sprawy:

  1. Powołanie do Kadry Narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej Matyldy Kudlik oraz Melanii Smoczyńskiej.

Na wniosek Komisji Wspinaczki Wysokogórskiej podjęto Uchwałę nr 1 z dn. 29.04.2025 r. o powołaniu do Kadry Narodowej we wspinaczce wysokogórskiej na rok 2025 następujących osób:

Matylda Kudlik – Klub Sportowy Korona 1919
Melania Smoczyńska – Klub Sportowy Korona 1919

Wynik głosowania:
Za – 7
Przeciw – 0
Wstrzymało się – 0

  1. Licencja instruktorska T Klisia.

Omówiono wniosek o odebranie licencji instruktorskiej kol. T. Klisiowi z uwagi na brak realizacji przez instruktora zobowiązań wynikających z podjętej przez Zarząd Polskiego Związku Alpinizmu Uchwały nr 2 z dn.27.06.2024 r. Zadecydowano o kontakcie z T. Klisiem przed podjęciem przez Zarząd ostatecznej decyzji w tej sprawie.

  1. Wnioski Klubu Wspinaczkowego Grip z Rzeszowa oraz Klubu Sportowego Warta z Poznania o przyjęcie do Polskiego Związku Alpinizmu.

Przedstawiając wnioski klubów o przyjęcie do Polskiego Związku Alpinizmu omówiono warunki członkostwa w PZA sekcji wspinaczkowych dużych klubów zrzeszających w swoich szeregach sekcje wielu różnych dyscyplin sportowych oraz zadecydowano o dokładniejszym rozpoznaniu działalności obu klubów.

  1. Praca Mateusza Mirosława jako trenera Kadry Narodowej Hiszpanii.

Zrelacjonowano rozmowy przeprowadzone w Ministerstwie Sportu i Turystyki związane z podpisaniem umowy dotyczącej środków ministerialnych na finansowanie sportów olimpijskich w aspekcie akceptacji przez Zarząd PZA prośby trenera Mateusza Mirosława o zgodę na podjęcie pracy trenera Kadry Narodowej Hiszpanii.

  1. Podjęcie przez Polski Związek Alpinizmu starań o uzyskanie statusu członka Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

W kontekście włączenia parawspinaczki do letnich dyscyplin paralimpijskich na wniosek Pełnomocniczki Zarządu PZA ds. Parawspinaczki Anny Radziejowskiej podjęto Uchwałę nr 2 z dn. 29.04.2025 r. o podjęciu przez Związek starań o uzyskanie statusu członka Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

Wynik głosowania:
Za – 7
Przeciw – 0
Wstrzymało się – 0

  1. Skład osobowy Zarządu Polskiego Związku Alpinizmu w aspekcie planowanej nowelizacji ustawy o sporcie.

Omówiono zapisy dotyczące uwzględnienia w składzie Zarządu osób, które wskazuje oczekująca na zatwierdzenie nowelizacja ustawy o sporcie. Dyskutowano również o potrzebie zaangażowania do pracy w Zarządzie osób z dużych, zrzeszonych w Związku klubów, które aktualnie nie są reprezentowane we władzach, a także przedstawicieli środowisk zawodniczych.

  1. Stan przygotowań do XXVIII Sprawozdawczego Walnego Zgromadzenia Delegatów Polskiego Związku Alpinizmu.

Przedstawiono stan przygotowań do XXVIII SWZD PZA wskazując na fakt, iż ponad połowa klubów nie ma ważnych delegatów, a wybory planowane są na walnych zebraniach klubów w połowie maja. Ustalono początek obrad SWZD na 31. maja o godz. 14:00 (I termin) lub 14:15 (II termin).

Partnerzy