wróć
Polski Związek Alpinizmu
Komisja Szkolenia - Informacje > Profil instruktora

Profil instruktora

Opublikowano: 31-03-2016; 11:31 przez mteg

Dariusz Porada

Instruktor Senior
Licencja: NIEAKTUALNA
Instruktor alpinizmu
Licencja: NIEAKTUALNA
Klub: KW Katowice

Wspinam się od 1977 roku. W moim wspinaniu to nieuchwytne coś, zawsze mi podpowiadało gdzie i jak się wspinać ale też kiedy trzeba się wycofać. Nie potrafię odpowiedzieć wprost na pytanie: „..dlaczego się wspinam ?".

Początek mojego wspinania to wyjazd na Jurę z Harcerskim Klubem Taternickim z Katowic w roku 1973. Kurs skałkowy organizowany przez Klub Wysokogórski w Katowicach rozpoczął moją przygodę ze wspinaniem. W Tatry wspinaczkowo pojechałem w 1977, gdzie ukończyłem szkolenie taternickie w tzw. Betlejemce. Działałem w jaskiniach jurajskich i tatrzańskich oraz systemach jaskiniowych w Rumunii. Ale zawsze pociągały mnie Tatry wspinaczkowo latem i zimą, tu też wspinałem się najwięcej. Wspinałem się w Alpach i Dolomitach oraz w wielu ogródkach skałkowych. Do teraz, aktywnie się wspinam, bo ciągle to lubię. Preferuje klasyczne wspinanie na własnej asekuracji. W 1987 roku uzyskałem podstawowy stopień instruktora Polskiego Związku Alpinizmu. Biorąc udział w kursach instruktorskich uzyskałem kolejne kwalifikacje. Szkoliłem nieprzerwanie przez wiele lat latem i zimą na szkoleniach centralnych jak i na obozach klubowych. 

Od 1977 roku należę do Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Przez wiele lat byłem szefem komisji szkolenia w klubie. Wielokrotnie kierowałem klubowymi obozami szkoleniowymi oraz kursami skałkowymi i kursami taternickimi. Szkolę również na kursach dla przyszłych instruktorów. Od roku 2001 do 2007 działałem w zarządzie PZA jako przewodniczący komisji szkolenia.

Jestem instruktorem sportu o specjalnościach: wspinaczka sportowa oraz wysokogórska . Posiadam licencje instruktora PZA .

  • E-mail: dariusz.porada@yahoo.com
Partnerzy