wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Związek > Pierwsze zimowe wejście Onkotwardzieli na K2.

Pierwsze zimowe wejście Onkotwardzieli na K2.

Opublikowano: 15-02-2017; 17:29 przez Jolanta Głowacka | Modyfikacja: 8-03-2017; 17:50 przez Jolanta Głowacka

W drugiej połowie lutego 2017 roku grupa Osób, mających za sobą doświadczenie z chorobą onkologiczną, podejmie się pierwszego zimowego wejścia na K2. W ten sposób chcą dać wiarę i nadzieję innym, że po chorobie można wrócić do normalnego życia, pełnego pasji i marzeń. Marzenia są możliwe do spełnienia. Trzeba jedynie po nie sięgnąć.

K2. Mordercza góra. Od lat uznawany za najtrudniejszy szczyt, nie zdobyty jeszcze zimą. To największe wyzwanie współczesnego himalizmu. To jak lądowanie człowieka na Księżycu. Tej zimy górę miała atakować polska narodowa wyprawa, ale nie udało się. K2 jest nadal niezdobyte, ale być może już niebawem padnie.
Może uda się podopiecznym Fundacji „Pokonaj raka”?

FPR_logo_zielen_mustro

Chcemy pokazać całemu światu, że nowotwór nie musi być równoznaczny z wyrokiem, a kilka lat po wiadomości, która wywraca cały świat do góry nogami, można realizować rzeczy wielkie. Chcemy podążać za marzeniami. Nawet wejście jednego dnia na Kasprowy Wierch i Kopę Kondracką jest solidną wycieczką. To właśnie będzie nasze K2, realizowane w tatrzańskich warunkach.Onkotwardziele nie pójdą na łatwiznę. Wiemy, że trzeba będzie przebijać się przez śnieg, niczym wspinacze w Himalajach i być może torować trasę. Wiemy, że na grani może ostro wiać .
Ale wiemy też, że niemożliwe nie istnieje. Że świat po diagnozie wciąż może być piękny i pełen wyzwań. Takich jak to. Nie ma nic piękniejszego niż przełamywanie swoich słabości.
Na szczyt Onkotwardzieli poprowadzą himalaiści, którzy letnie zdobycie K2 (prawdziwego) mają już za sobą i Ci, którzy na co dzień uczą innych wspinaczy.
Będą to: Adam Bielecki i Marcin Kaczkan, oraz Jacek Czech. Termin ataku szczytu przewidziany jest na 24 – 25 lutego. Onkotwardziele ruszą z murowanej bazy na Kalatówkach.

nasze Karakorum = Kasprowy Wierch + Kopa Kondracka

Każdy może mieć udział w projekcie, wspierając Onkotwardzieli. W serwisie zrzutka.pl uruchomiona została zbiórka pieniędzy dla celów projektu. Wystarczy kliknąć tutaj: https://zrzutka.pl/fpmnz5

W tym roku minie 10 lat od realizacji naszego pierwszego projektu – Za każdą chemię – jeden szczyt. Planujemy szerg wyjątkowych wydarzeń. Aby znacząco podnieść szansę wyleczenia, chorzy muszą podjąć walkę zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Wiara i chęć wygrania z nowotworem są równie ważnym elementem terapii, jak chirurgia, radio- czy chemioterapia. Dlatego istotne jest pokazywanie pozytywnych przykładów, że jest to możliwe, aby chory nie czuł się samotnie w swych zmaganiach – uważa Katarzyna Gulczyńska,prezes Fundacji „Pokonaj raka”. – Zdobyliśmy już parę najwyższych szczytów świata (Mont Blanc, Elbrus czy Kilimanjaro), przemierzaliśmy trasę Green Velo na rowerach, skakaliśmy na spadochronie, ale to góry są naszą największą miłością.
To góry oddają prawdziwą walkę człowieka w codziennych zmaganiach.

 

 

Z przyjemnością informujemy, iż Polski Związek Alpinizmu obejmie patronatem to wydarzenie. 

 

Z ostatniej chwili – informacja od Kasi Gulczyńskiej, Prezes FPR:

„Melduję z radością o zdobyciu naszego K2!

Z radością przesyłam materiał przygotowany przez uczestników wyprawy, dzieląc
się dobrem zasianym w nas i wokół nas:

http://fakty.tvn24.pl/reportaze,65/tutaj-tez-jestesmy-na-krawedzi-zycia-i-smierci,719768.html

zachęcając do rozpowszechcniania energii Onkotwardzieli i korzystania z
ulotności życia”

Partnerzy