wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Narciarstwo wysokogórskie > W Tatrach rozegrano Mistrzostwa Polski w skialpinizmie

W Tatrach rozegrano Mistrzostwa Polski w skialpinizmie

Opublikowano: 13-03-2024; 9:53 przez Barbara_Batko | Modyfikacja: 14-03-2024; 13:47 przez Barbara_Batko

W miniony weekend w Tatrach Zachodnich rozegrany został XXXVI Memoriał Jana Strzeleckiego w narciarstwie wysokogórskim. W organizowanych przez Klub Wysokogórski Kraków zawodach wystartowało 67 najlepszych zawodników z Polski, Słowacji i Ukrainy. Pokonali oni trasę o długości 16 kilometrów i przewyższeniu niemal 1600 m. Uczestnicy rywalizowali o punkty w Pucharze Polski oraz o tytuł indywidualnego Mistrza i Mistrzyni Polski PZA w skialpinizmie.

strzelecki 2024_PLAKAT loga08032024

Zawodnicy wystartowali przy Hotelu Górskim PTTK na Kalatówkach, skąd udali się na Halę Kondratową. Poniżej Przełęczy Kondrackiej mieli do pokonania odcinek techniczny na rakach. Tu po przepince na foki czekał na nich podbieg na Kopę Kondracką, a następnie zjazd w stronę Przełęczy pod Kopą Kondracką i Hali Kondratowej, gdzie ponownie czekał na nich podbieg w stronę Przełęczy Kondrackiej i Kopy Kondrackiej. Stąd uczestnicy zjechali przez Halę Kondratową i tzw. “Padaki” do mety. Juniorzy do pokonania mieli tylko jedną pętlę. Trasę ukończyło 54 zawodników.

Wśród seniorek bezkonkurencyjna była Iwona Januszyk z KS Kandahar, która pokonała trasę zawodów w czasie 1:54:46, zdobywając nie tylko punkty w Pucharze Polski PZA w narciarstwie wysokogórskim, ale także tytuł Mistrzyni Polski w skialpinizmie. Drugie miejsce zajęła Anna Tybor z KW Zakopane z czasem 2:13:48, a miejsce trzecie Anna Marcinkowska z KW Kraków z czasem 2:47:07. – Bardzo się cieszę, że mogłam wystartować w Mistrzostwach Polski, które zostały zorganizowane pomiędzy Pucharami Świata. Od rana, od dnia poprzedzającego zawody po prostu cieszyłam się na to, że będę mogła w końcu pobiegać w Tatrach. Od początku do końca biegłam z uśmiechem, nic nie kalkulując, nic nie przeliczając tylko ciesząc się z każdego podejścia na nartach czy na rakach – mówi Iwona. – Gratuluję wszystkim, którzy ukończyli zawody, bo warunki na Kopie były dosyć ciężkie. Trochę wiało i kilka osób to pokonało, ale to jest prawdziwy skialpinizm, prawdziwa zima – podsumowuje Mistrzyni Polski.

Pierwsze miejsce w kategorii seniorów i tytuł Mistrza Polski zdobył Jan Elantkowski z TKN Tatra Team/Dynafit, który osiągnął czas 1:49:33. Drugie miejsce zajął Jakub Bachleda-Księdzularz z TKN Tatra Team/MR Guides z czasem 1:51:36. Brązowy medal trafił do Oskara Śliwińskiego z KS Kandahar, który trasę Memoriału pokonał w czasie 1:52:45.

Organizowane przez Klub Wysokogórski Kraków zawody nie mogłyby się odbyć bez pomocy ponad 50 wolontariuszy – w tym ratowników TOPR i GOPR, sędziów PZA w narciarstwie wysokogórskim oraz członków KW Kraków i KW Zakopane.

Już 6 kwietnia 2024 roku odbędzie się kolejna edycja zawodów Pucharu Polski – XI Puchar KW Zakopane Individual & Sprint Test.