wróć
Polski Związek Alpinizmu
Komisja Taternictwa Jaskiniowego - Informacje > Jak zostać grotołazem…

Jak zostać grotołazem…

Opublikowano: 25-06-2016; 1:10 przez Ewelina Raczyńska | Modyfikacja: 5-11-2019; 10:05 przez Ewelina Raczyńska

Odpowiedź jest bardzo prosta! Wystarczy zapisać się na kurs podstawowy taternictwa jaskiniowego, organizowany przez niemal każdy klub jaskiniowy zrzeszony w PZA. Poszukaj go w swoim mieście.

A czego możesz się spodziewać na takim kursie? Każdy klub uroczyście zobowiązał się do tego, że kurs będzie dla uczestnika niezapomnianą przygodą! A żeby tak mogło się stać postawiliśmy sobie kilka celów.

Cel 1: Przede wszystkim merytoryka!

Najważniejsze na kursie jest zapoznanie szkolonych z podstawowymi zasadami bezpiecznego poruszania się po górach i jaskiniach. Nadmienić należy, że jest to bardzo szeroki wachlarz umiejętności. Nauczysz się tutaj jak się poruszać po linach, jak się wspinać, jak ratować, jak poruszać się po górach w każdych warunkach! Tę wiedzę na pewno wykorzystasz potem w każdej dziedzinie alpinizmu powierzchniowego i podziemnego, zarówno latem jak i zimą. Zapoznaj się ze szczegółowym programem kursu oraz rozpiską czego dokładnie się na nim nauczysz.

A tak się uczymy...

Cel 2: Ucz się od najlepszych!

A tak jest na pewno, gdyż zajęcia na kursie prowadzone są przez licencjonowanych instruktorów PZA. Są oni elitarną grupą grotołazów najlepiej wyszkolonych i najbardziej doświadczonych osób w naszym środowisku. Nie łatwo jest bowiem zostać instruktorem taternictwa jaskiniowego PZA! Potrzebne jest udokumentowane długie doświadczenie w chodzeniu po jaskiniach, zarówno w Polsce jak i za granicą na wyprawach eksploracyjnych. Do tego mnóstwo odbytych szkoleń, przejść zarówno jaskiniowych jak i wspinaczkowych, do tego masa zdanych egzaminów itd,itd.

Ucząc się od najlepszych masz pewność, że przekazywana Ci wiedza jest rzetelna i oparta na doświadczeniu.

Tak szkolą nasi instruktorzy

Cel 3: Poznaj przyszłych przyjaciół!

Na kursie poznasz wspaniałych ludzi, którzy razem z Tobą będą dzielić trudy znoju na kursie. A jak powszechnie wiadomo, instruktorzy nie mają litości! Trzeba zatem zgranego zespołu, żeby razem budzić się o świcie, leje czy śnieży, targać ciężkie wory z linami kilka godzin pod górę, żeby w końcu w zespole pokonać jaskinię. Brzmi ciężko? Bo jest ciężko! Ale ile przy tym śmiechu, zabawy i niezapomnianych sytuacji! Każdy z nas z sentymentem wspomina swój kurs, a osoby z którymi na nim byliśmy często są teraz naszymi najlepszymi przyjaciółmi.

Na kursie

 

Cel 4: Przeżyj niesamowitą przygodę!

Jeśli jeszcze nie zadziałał na Twoją wyobraźnię opis o wspólnym znoju, to bądź pewny, że w trakcie kursu zaznasz wielu innych przyjemności tj. przeciskanie się przez najmniejsze dziuradła, przechodzenie przez najbardziej zabłocone korytarze, zjazdy wielkimi studniami, wspinanie na prożki w kaloszach i rękawiczkach…Można by wymieniać i wymieniać. Gotowy na takie wyzwanie??

Kurs to przygoda!

 

Cel 5: Zostań grotołazem!

Naszym celem jest wyszkolenie kursanta na tak wysokim poziomie, aby po kursie stał się równowartościowym kolegą/koleżanką grotołazem, z którym dzielić będziemy trudy akcji jaskiniowych sportowych czy eksploracyjnych. Jednym słowem po kursie i zdaniu egzaminu na Kartę Taternika Jaskiniowego, jesteś już prawdziwym grotołazem, z wiedzą i umiejętnościami. Możesz już wtedy spokojnie pójść z nami do jaskini na trudną akcję czy pojechać na jedną z naszych wypraw! Posiadając kartę możesz też ciągle podnosić swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez KTJ PZA.

Wyprawy jaskiniowe

 

Mamy jednak swoje wymagania

Zanim przystąpisz do kursu musisz spełnić jeden, wygórowany warunek: musisz ruszyć się z domu i przyjść na pierwsze spotkanie organizowane przez klub (informacji na ten temat szukaj na stronie danego klubu). I to tyle!

Zapraszamy!!

demotywator

 

Partnerzy