wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Związek > Aktualności - Ubezpieczenia > Ubezpieczenie NNW niezbędny element ochrony podczas każdej wyprawy

Ubezpieczenie NNW niezbędny element ochrony podczas każdej wyprawy

Opublikowano: 27-07-2016; 17:59 przez Marek Karnecki | Modyfikacja: 17-06-2024; 19:36 przez Magda_Dacy

Każda wyprawa w góry wiąże się z ryzykiem. Przed wyruszeniem na szlak najważniejsze jest dobre planowanie. Niestety nawet najlepszy organizator nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego, tak aby ryzyko ograniczyć do zera. Stwierdzenie banalne, nabiera znaczenia dopiero wtedy, gdy przydarzy nam się wypadek. Właśnie w takich chwilach nieocenione okazuje się dobre ubezpieczenie.

Program Bezpieczny Powrót to zestaw aż sześciu ubezpieczeń, które gwarantują powrót z każdej wyprawy oraz pokrycie wszelkich kosztów związanych z wypadkiem w górach lub po prostu w trakcie podróży. Z ubezpieczeniem można więc spokojnie ruszać na zagraniczne szlaki, mając pewność, że w razie problemów otrzymamy pomoc i bezpiecznie dotrzemy do domu. Bezpieczny Powrót powstał przy udziale Polskiego Związku Alpinizmu i ma rekomendację Związku.

Kłopoty po powrocie?

Co jednak później, po powrocie z wyprawy? Jeśli w wyniku wypadku doszło do poważniejszej kontuzji, może to być dopiero początek problemów. Co w sytuacji gdy poszkodowany nie może wykonywać pracy zarobkowej, a jednocześnie nie może liczyć na świadczenia z ZUS? A jeśli ją otrzyma to czy wystarczy, by pokryć wszystkie zobowiązania finansowe?

Łatwo też sobie wyobrazić, że w wyniku wypadku potrzebna będzie kosztowna rehabilitacja i zakup sprzętu umożliwiającego powrót do pełnej formy. Niestety w aktualnej sytuacji publicznej służby zdrowia, nie mamy żadnych gwarancji, że otrzymamy natychmiastową pomoc a świadczenia będą na odpowiednim poziomie. To nie są strachy na lachy, tylko realne problemy przed jakimi staje wiele osób, które ucierpiały realizując swoje pasje.

Jak ograniczyć skutki wypadków

W takich wypadkach nieocenione jest każde wsparcie finansowe. Można je sobie zapewnić wcześniej wykupując ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dlaczego to tak ważne zwłaszcza w przypadku osób aktywnie spędzających czas? Ponieważ są one najbardziej narażone na szkody w wyniku nieszczęśliwych wypadków, a te z kolei najczęściej występujące szkody podczas wszelkich aktywności.

Bezpieczny Powrót to jedyny na polskim rynku roczny program, dedykowany ludziom gór, który umożliwia zawarcie jednocześnie polisy NNW. Ubezpieczenie wypadkowe jest rozszerzeniem do podstawowego pakietu. Dostępne jest w bardzo atrakcyjnie cenie – przykładowo za ochronę na sumę 50 tys. zł trzeba zapłacić tylko dodatkowe 40 zł na rok. Co równie ważne, nawet przy drobnym urazie PZU gwarantuje wypłatę odszkodowania.

Sam zdecyduj o okresie ochrony

Większość osób już przywykła, że całość procedury zawarcia polisy wykonuje się przez internet i co szczególnie warto podkreślić – wtedy gdy tego potrzebujemy, a ochrona działa przez rok od momentu złożenia wniosku. Płacimy więc tylko za czas ochrony i choć wydaje się logiczne i oczywiste, wcale nie jest standardem na rynku.

Członków klubów wysokogórskich zrzeszonych w PZA mają zapewniony 15% upust od całej składki ubezpieczenia.

Więcej informacji na stronie www.pza.org.pl lub bezpiecznypowrot.pl

Partnerzy